Žalující strana tvrdí, že obal bourbonu Jim Beam klame zákazníky, když používá tvrzení jako „ručně vyráběný“ či „vyroben nejlepšími řemeslníky“. Ve skutečnosti je podle ní už z webových stránek výrobce zřejmé, že Jim Beam vzniká na mechanizované výrobní lince, která je zcela automatizovaná.
Konkrétní žalobce, právník Scott Welk, již v minulosti podal podobné žaloby na jiné velké výrobce alkoholu, kteří v reklamě využívali podobná tvrzení o ruční výrobě. Předchozí soudní spory se týkaly například whiskey Maker‘s Mark či některých dražších vodek.
Výrobce bourbonu Beam Suntory Ltd. považuje žalobu za neopodstatněnou, cílem žalobců je podle něj jen jejich vlastní obohacení. Dál případ odmítl komentovat.
Výrobci whiskey se v minulosti dopouštěli významnějšího klamání zákazníků. Koncem loňského roku například proběhl médii případ režné whiskey Templeton Iowa, která měla být údajně ručně vyráběná dle rodinného receptu z dob prohibice. Ve skutečnosti se však jednalo opět o výrobek velké mechanizované likérky MGP Ingredients. Whiskey navíc obsahovala příliš málo žita na to, aby mohla být podle amerických zákonů označována za režnou. Neodpovídalo ani zeměpisné označení, „whiskey z Iowy“ byla vyráběna v Indianě.
Likérka MGP Ingredients, v níž se režná vyráběla, má mezi příznivci whiskey špatné jméno. Na zakázku totiž produkuje a na trh uvádí velké množství whiskey, která bývá vydávána za ručně vyráběnou či limitovanou z malé várky. Nepoctiví „malovýrobci“ však často původ své whiskey maskují či ho na etiketě vůbec neuvádí.
Důvěryhodný nemusí být ani údaj na etiketě, který udává stáří whiskey. Na trhu se objevilo několik zařízení, která zvládají whiskey či víno nechat zestárnout o několik let už za několik minut. Takto uměle zestárlá whiskey zvládne ošálit chemické testování stáří, na chuti je však uspíšení procesu znát velmi zřetelně.