Test dětských zábran 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2015

Hlavní starostí rodičů je zajistit dětem bezpečí. Pokud bydlíte ve vícepatrovém domě nebo bytě, kde hrozí riziko pádu ze schodů, je starost o ratolesti ještě větší. Abyste mohli být v klidu, můžete zakoupit dětské zábrany. Jsou ale skutečně bezpečné? Abychom vám mohli dát odpověď, otestovali jsme 12 výrobků dostupných na českém trhu. U většiny jsme na žádné větší riziko nenarazili, ve čtyřech případech však byla bezpečnostní norma nějakým způsobem porušena.

Narození dítěte je nejšťastnějším okamžikem v životě rodičů. Brzy poté, co přivedou na svět potomka, se ale k radosti přidají také starosti. Dítě začne lézt, později se staví na nohy, ale zatím neví, jaký pohyb by pro něj mohl být nebezpečný. Pádům v domácnosti lze předejít instalací bezpečnostních zábran, hlavně před vstupem na schodiště. Toto opatření ostatně doporučuje v příručce Prevence dětských úrazů v domácnostech i Státní zdravotní ústav. 

Dětské bezpečnostní zábrany jsou zpravidla kovové, plastové či dřevěné bariéry umisťované na schodiště, případně mezi místnosti, aby zabránily vstupu dětem do 24 měsíců tam, kam nechcete. Podobu mohou mít různou. Kromě klasických zábran s tyčkami se v našem testu objevily i modely shrnovací, které se po odblokování složí. Jiné zase nabízí řešení v podobě rozvinovací sítě.

Zábrany můžeme rozdělit na dva základní typy podle montáže. V prvním případě je třeba k připevnění na schodiště nebo mezi dveřní rámy vrutů či šroubů, ve druhém stačí bariéru instalovat pomocí přítlaku mezi dvě opory, čímž odpadá nutnost zásahů do stěn. Otestovali jsme pro vás dvanáct výrobků, které jsme podrobili zkouškám bezpečnosti, údržby a de/montáže.


Testované výrobky - dětské zábrany (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské zábrany (12 výrobků)
poslední aktualizace: 26.2.2015


Přihlásit