Test letních pneumatik 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2015

V dostatečném předstihu před začátkem letní motoristické sezóny vám opět přinášíme velký srovnávací test letních pneumatik pro osobní automobily. Vybrali jsme velikosti 185/60 R14 a 205/55 R16. Rozdíly v kvalitě testovaných modelů se projevily v jízdních vlastnostech na mokré i suché vozovce a také v životnosti. A opět se ukázalo, že údajům na energetickém štítku pneumatik se věřit nedá.

Významným rozhodovacím prvkem při nákupu bývá pro mnohé také ekologická stránka produktu. Výrobci o tomto trendu vědí a podle toho také své výrobky prezentují. Pneumatiky nejsou výjimkou a v nabídce některých značek tak můžeme najít vedle běžných variant také eko modely. Nás zajímalo, jestli se tato odlišná prezentace skutečně na silnici projeví, a proto jsme v rámci velikostní kategorie 205/55 R16 postavili do přímého srovnání ekologické a komfortní modely čtyř značek.

Všech dvaatřicet testovaných pneumatik muselo odolat zkouškám na mokru, přičemž jsme si všímali ovladatelnosti, délce brzdné dráhy na mokré vozovce i odolnosti vůči vzniku aquaplaningu. Testované pneu se s těmito zkouškami vypořádaly různě, našel se však i výrobek, který test vůbec nezvládl a je možné označit ho za propadák. Rozdíly vykazovaly rovněž testy na suché vozovce a zkoušky životnosti

Stejně jako v minulých testech se i tentokrát podařilo zjistit, že vlastnosti některých výrobků zdaleka neodpovídají údajům uvedeným na energetickém štítku. Nepřesnosti je možné pozorovat ve všech uvedených parametrech, přičemž se objevil i případ, kdy výrobce svůj produkt nadhodnotil v jednom parametru, ale naopak byl příliš skromný v jiném.

Březnový nezávislý test letních pneu otestoval pneumatiky o rozměru 185/60 R14, které může obout kupříkladu Škoda Fabia, Volkswagen Polo, Hyundai Accent nebo Fiat Punto. Pneu o rozměru 205/55 R16 jsou větší a hodí se tak například na Škodu Octavii a Suberb, Audi A4 nebo Citroën C4.


Testované výrobky - letní pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky 2012 - 2015 (131 výrobků)
poslední aktualizace: 1.1.2016


Přihlásit