Britští podvodníci zneužívají čas daňových přiznání pro další vlnu phishingu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.2.2015   

Poslední lednový den bývá ve Velké Británii posledním datem, kdy je možné podat daňové přiznání. Toho využívají podvodníci, kteří obesílají britské spotřebitele podvodnými e-maily. V nich jim slibují jednodušší formulář pro vyplnění přiznání, ve skutečnosti je však jejich cílem vylákat z adresáta e-mailu osobní údaje a další data.

Jak informuje britská spotřebitelská organizace Which?, je podle britského vládního týmu pro boj s internetovou kriminalitou je první čtvrtletí obdobím, kdy se odehrává nejvíce phishingových útoků, při nichž se podvodníci vydávají za daňový úřad HMRC. Je tomu tak proto, že v tomto období je koncentrován největší počet uzávěrek.

Podvodníci v phishingových e-mailech používají hlavičku HMRC a žádají spotřebitele o vyplnění daňových formulářů, často však požadují více podrobností, než je tomu v pravých dokumentech. Jejich cílem je pouze vylákat z Britů jejich osobní údaje včetně čísla pojištění či údajů k platební kartě.

Kromě falešných e-mailů slibujících snadné podání daňového přiznání je mezi nepoctivci populární zneužívat k phishingu formuláře pro navrácení přeplatku na daních. S prvním druhem podvodu se setkalo 40 % Britů, s druhým pak přibližně čtvrtina.

Časté jsou také falešné webové stránky, které se vydávají za vládní stránky sloužící k vyplnění daňových formulářů. I před nimi Which? varuje. Stránky stejně jako e-maily využívají úřední hlavičku HMRC. Zakládány bývají převážně na oficiálně vypadající doméně „org“. Podle Which? by se však spotřebitelé neměli nechat zmást. Britské zákony sice umožňují, aby třetí strana zprostředkovávala služby spojené s placením daní a vracením přeplatků, vždy je však mnohem bezpečnější využít formuláře zaslané přímo HMRC.

Which? také radí jak poznat podvodné a nebezpečné stránky nabízející daňové formuláře. Podle ní je dobré vyhnout se těm, které ve vyhledávači vyskočí ve sponzorovaných odkazech. Pokud spotřebitel v adrese najde „http“ místo zabezpečeného připojení „https“, zadávání svých osobních údajů by si měl rychle rozmyslet. Stránky vládních agentur pak v Británii vždy používají koncovku „gov“.

V České republice je phishing také rozšířený, podvodníci se v e-mailu nejčastěji vydávají za pracovníky bank, policie či zásilkové služby. Kromě vylákání osobních údajů tyto e-maily často slouží k infikování počítače prostřednictvím nakažené přílohy
 

Přihlásit