Co spotřebitelům (ne)přinese TTIP?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Vyjednávaná dohoda o volném trhu mezi Evropskou unií a USA, známá pod zkratkou TTIP, by neměla stát stranou zájmu žádného informovaného spotřebitele. Bude-li přijata, dotkne se každodenního života každého z nás. Otázka zní, jak přesně a co s tím můžeme dělat. Spolu s Evropskou spotřebitelskou organizací BEUC shrnujeme hlavní problematické oblasti, na něž je třeba zaměřit pozornost. 

O čem je TTIP?

Transatlantická investiční a obchodní smlouva (TTIP) je dohoda o volném trhu, která je momentálně ve stavu vyjednávání mezi Evropskou komisí a americkou vládou. Jejím proklamovaným cílem je odstranění tržních bariér v různých oblastech ekonomiky, aby byl usnadněn nákup a prodej zboží a služeb mezi Evropskou unií a USA. Tomu leží v cestě řada rozdílů mezi americkými a evropskými standardy v mnoha oblastech.

 

Čeho se bát?

V Evropské unii se věří, že prevence je pro výsledný produkt lepší než léčba, proto tu platí přísná pravidla pro každý jednotlivý krok v řetězci produkce potravin. Jídlo, které neodpovídá současným standardům EU, by se na náš talíř dostat nemělo, i kdyby to byly slibované levnější potraviny z USA.

Na obou stranách Atlantiku jsou také velké rozdíly v oblasti regulace kosmetiky. Evropská unie zakazuje 1328 rizikových chemických látek, USA pouze 11. „Uvolnění“ trhu není v této oblasti řešením.

Ceny léčiv podléhají v Evropské uni regulaci ze strany vlád jednotlivých členských států. Pokud bychom dali větší pravomoci při tvorbě cen farmaceutickým společnostem, léčiva by v Evropě mohla výrazně podražit. Farmaceutický průmysl by si sice takové rozhodnutí přál, pro evropské spotřebitele však rozhodně není dobré. Mohlo by znamenat, že si některé léky nebudou moci ani dovolit.

Osobní údaje spotřebitelů i jejich základní práva chrání v Evropské unii zákony, které v USA neexistují. Zachování současného stavu je prioritou pro obě strany a může se tak stát, že evropští spotřebitelé přijdou o svou úroveň ochrany. Proto chceme, aby otázka osobních údajů byla vyřazena z jednání o TTIP.

Komise Investor State Dispute Settlement (ISDS) je nástrojem, který umožňuje zahraničním korporacím soudit se s vládami před tribunálem složeným ze tří soukromých rozhodců. Společnosti mohou využít ISDS, pokud nabydou přesvědčení, že rozhodnutí konkrétní vlády poškozují jejich investice.  Takové „poškození investice“ by se ale mohlo týkat i politik spjatých s regulací tabákových výrobků, bojem proti obezitě či minimálními mzdami a jadernou bezpečností. Chceme, aby také ISDS byla vyřazena z vyjednávání o TTIP, což si v současné době kromě spotřebitelských organizací a dalších kritiků přeje například už i francouzský senát, který jednohlasně přijal rozhodnutí vyzývající k odstranění současné podoby arbitrážního mechanismu z TTIP.

 

Přinese TTIP něco dobrého?

Pokud bude dohoda vyjednána pečlivě, pro spotřebitele to bude znamenat širší výběr produktů při nižších cenách. Chceme, aby vyjednavači už od začátku zaujali silný pro-spotřebitelský postoj. Výsledkem by pak nemělo být snížení standardů, ale spíše zaměření dohody směrem k aktuálním spotřebitelským tématům, jako je snížení cel na dovoz věcí pro osobní potřebu nebo snížení cen roamingu. Hlídejme si proto, jak se vyjednavači snaží v těchto oblastech.

 

Co může udělat spotřebitel?

Vyjednávání probíhají za zavřenými dveřmi, což mezi evropskými občany vzbuzuje nedůvěru a podezřívavost.  Průhlednější a otevřenější jednání by napomohlo rychlejšímu odhalení kontroverzních bodů či potenciálních rizik pro spotřebitele. Můžete kontaktovat své volené národní a evropské zástupce a vyžadovat maximální otevřenost při vyjednávání o TTIP. Ta zajistí, že se Evropská spotřebitelská organizace BEUC a s ní její členové včetně dTestu dostanou včas k informacím a budou mít větší šanci hájit práva spotřebitelů.

Zpracováno ve spolupráci s Evropskou spotřebitelskou organizací BEUC -  www.beuc.eu

 

Přihlásit