Česká obchodní inspekce udělila „šmejdům“ pokuty za 29 milionů

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.1.2015   

Česká obchodní inspekce (ČOI) v roce 2014 zkontrolovala 683 předváděcích akcí, ve většině případů odhalila porušení zákona a udělila pokuty ve výši přesahující 29 milionů korun. Rekordmanem je společnost Aqua Activity s pokutami v celkové výši 3,2 milionu korun.

Porušení zákona se nejčastěji týkala zanedbání nahlašovací povinnosti, na pozvánkách pak také chyběly zákonné povinnosti jako programy akce, identifikace pořadatele či nabízeného zboží. Mnoho předváděcích akcí se naopak maskovalo za „průzkumy“, „zabíjačkové hody“ či „ochutnávky“. Velmi časté byly také klamavé obchodní praktiky, kdy prodejci zákazníky uváděli v omyl ohledně jejich práva na odstoupení od smlouvy či ohledně dárků, které měli obdržet za účast.

Nejvyšší pokuty ve výši 1,5 milionu korun ČOI udělila společnostem HOME TECH, s.r.o. a Aqua Activity, s.r.o. Celková výše udělených pokut se pro druhou ze jmenovaných společností vyšplhala až na 3,2 milionu korun. Společnost HOME TECH byla dříve známa jako Beck Europe či Beck Czech. Společnosti skupiny Beck byly vedle jiných hojně zmiňovány v dokumentu Sylvie Dymákové „Šmejdi“, který dal název prodejcům na předváděcích akcích. V reakci na dokument a mediální kampaň Petice proti šmejdům společnost oznámila, že ukončuje své aktivity v České republice. Společnosti Beck Europe a Beck Reisen však činnost neukončily, pouze se přejmenovaly.

Dalším prodejcem, který je čtenářům dTestu dobře známý a který dostal od ČOI vysokou pokutu, byla společnost Endemos distribution. Ta na jaře obesílala seniory výhružnými dopisy, v nichž po nich vymáhala neexistující dluhy. Situaci navíc měli spotřebitelé řešit na „zákaznické lince“, která však byla vysoce zpoplatněná – minuta volání stála 85 korun.

dTest řešil i případ další pokutované společnosti Spokojená Domácnost. Ta sice od nespokojených zákazníků přebírala zboží, pokud odstoupili od smlouvy, peníze jim však nevracela. Varovali jsme i před předváděcími akcemi společností Pneubotky či Fontisol perfect style.

Pokud narazíte ve svém okolí na letáčky lákající na předváděcí akci a nevíte jak na situaci upozornit odpovědné úřady, neváhejte nás kontaktovat, například na sociálních sítích. Veškerá vaše upozornění na předváděčky posílá dTest ve formě podnětů na Českou obchodní inspekci.
 

Přihlásit