Některé e-shopy po roce neví o novém občanském zákoníku

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.1.2015   

Již přes rok je účinný nový občanský zákoník, přesto se najdou e-shopy, které jeho existenci ještě nezachytily. Jedná se spíše o výjimky. Z 200 prověřovaných e-shopů mělo chyby v odkazech na zákony jen 15 z nich.

dTest znovu prověřil obchodní podmínky e-shopů. Zaměřil se na správné odkazy na občanský zákoník a prověřoval, zda e-shopy správně informují zákazníky o jejich právech. Byli jsme poměrně příjemně překvapeni. Většina z těch, kteří vloni chybovaly, své obchodní podmínky opravila. Od loňska se nepolepšily 3 e-shopy, a to britex.cz a elektrostop.cz, které stále odkazují na neplatný občanský zákoník, a obchod patro.cz, který má chybné odkazy v informacích o odstoupení od smlouvy.

Nevíte si rady? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Pracovníci dTestu se zaměřili i na další obchody, se kterými mají zkušenosti z poradenské linky. Zkontrolovali přes 200 e-shopů, na které se spotřebitelé ptají v poradně nebo které se často prověřují ve validátoru e-shopů. I zde jsme našli chyby v odkazech spíše výjimečně a většinou u nevýznamných obchodů. Občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele ukládají obchodníkům informovat zákazníky hlavně o tom, jak mají uplatnit reklamaci nebo odstoupit od smlouvy, což dělají nejčastěji prostřednictvím obchodních podmínek. Nesprávné informace pak spotřebitele matou a ztěžují uplatnění práv. Domáhat se ale mohou toho, co umožňuje zákon, k nesprávné obchodní podmínce se pak nepřihlíží.

dTest na svých stránkách ve snaze podnikatelům pomoci zveřejnil vzorové reklamační řády a poskytuje certifikaci souladu obchodních podmínek se zákonem. Změnit odkazy na příslušnou legislativu je pro obchodníka to nejjednodušší, co od něho může zákon vyžadovat, bohužel úroveň kvality jednotlivých podmínek dost kolísá. Zaměříme se na ni v dalších průzkumech.

Průzkum hodnotil aktuálnost odkazů na právní úpravu, ale nehodnotil konkrétní kvalitu jednotlivých obchodních podmínek.


Přihlásit