I z přírodních sladidel můžete ztloustnout

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.1.2015   

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se v lednovém vydání svého časopisu zaměřila na přírodní sladidla, jimiž mnozí spotřebitelé nahrazují cukr v domnění, že tak prospějí svému zdraví. Výzkum, který CR provedla, však ukazuje, že ani se „zdravými“ sladidly by se to nemělo přehánět.

Jako první se CR zaměřila na včelí med. Jeho výhodou je podle ní mnohem větší sladivost než jakou má klasický cukr. Do pokrmu tudíž stačí přidat menší dávku. Na rozdíl od cukru je také cenným zdrojem antioxidantů a proteinů posilujících imunitu organismu. Problém je však v tom, že med obsahuje vysoké procento fruktózy a glukózy. Nadměrná konzumace tak vede k obezitě a stejným zdravotním komplikacích jako u klasického cukru. V rozumném množství však podle CR neškodí.

Druhým přírodním sladidlem je agávový nektar, který bývá často vychvalovaný pro svůj nízký glykemický index. To kromě jiného znamená, že toto sladidlo na rozdíl od jiných nezvedá hladinu cukru v krvi tak rychle. Jenže podle CR je vysoký obsah fruktózy dvojsečnou zbraní, její nadměrná konzumace může vést až k nemocím srdce a krevního oběhu.

Spotřebitelé se také často setkávají s koncentrátem z ovocné šťávy a to nejčastěji v různých nápojích, džemech či sladkém pečivu. Zde by si měli spotřebitelé dát pozor opět na obsah fruktózy. Zmást by je neměl ani inzerovaný ovocný původ, koncentrát je většinou prospěšných látek z ovoce zbavený.

Posledním druhem klasických sladidel, na které se CR zaměřila, je speciální druh třtinového cukru označovaný jako „evaporated cane juice“ či sušená třtinová šťáva. Jedná se o krystalizovaný třtinový sirup, který se od klasického cukru liší hlavně barvou a jistý obsahem melasy. Výživové hodnoty a rizika jsou však podle CR zcela shodné s klasickým cukrem, není prokázáno, že takovýto třtinový cukr by byl zdraví jakkoli prospěšný.

V krátkosti se CR věnuje i sladidlům bez kalorií, jakými jsou deriváty stévie a melounovitého ovoce luo-chan-kuo. Ty jsou sice zdravější než cukr a stévie má dokonce dvěstěkrát větší sladivost než cukr, zádrhel je však v hořké či chemické chuti těchto sladidel, která nemusí každému vyhovovat. Žádné zdravotní riziko při jejich užívání by ale podle CR hrozit nemělo.


Přihlásit