Jak vybrat ruční šlehač

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.6.2021

Šikovný pomocník, který se v kuchyni neztratí. Tak by se dal popsat ruční šlehač. Šlehá, hněte, mísí a v některých případech nabízí i funkce tyčového mixéru. Jednotlivé modely se mezi sebou liší výbavou, hlučností, snadností obsluhy, kvalitou konstrukce, designem nebo cenovkou. Zaplatit za ně můžete pár stovek nebo několik tisíc korun. Jak si tedy správně vybrat?

Kuchyňští pomocníci

Se zpracováním surovin, přípravou pokrmů či pečením vám pomůže široká škála spotřebičů nejen z kategorie robotů a mixérů. Poradíme vám, jak se v jejich nabídce zorientovat a vybrat ten pravý.

  1. Jak se vyznat v příslušenství ke kuchyňskému robotu
  2. Jak vybrat kuchyňského robota
  3. Jak vybrat tyčový mixér
  4. Jak vybrat ruční šlehač
  5. Jak vybrat stolní nebo smoothie mixér

Označení ruční šlehač už v dnešní době nevyjadřuje pravou podstatu samotného přístroje. Hranice mezi šlehači, tyčovými a stolními mixéry se pomalu stírají. Co dnes umí jedni, zvládnou se správným příslušenstvím i ti druzí (jak ale uvádíme v boxu níže, zastupitelnost má své meze). Standardně jsou ruční šlehače vybaveny dvojicí šlehacích metel a hnětacích háků. Mohou být ale dodávány i s dalšími nástavci.

Univerzální šlehací metly mají většinou jednoduchý vzhled. Lze se však setkat i s typy tvořenými z tenkého proužku oceli, s různě tvarovanými či zkosenými rameny nebo s metlami, na kterých jsou malé kuličky. Určeny jsou především ke šlehání, ale zpracovává se s nimi například i lité či piškotové těsto.

Hnětací háky slouží ke zpracování různých druhů těsta. Jsou masivnější a mají charakteristický tvar spirály zakončené hákem. Jejich tvar a tloušťka jim umožňují snadno zpracovat i tužší těsta, na která by šlehací metly nestačily.

Balonová šlehací metla je vzhledem i funkcí podobná univerzálním šlehacím metlám, ty však mají pouze čtyři ramena. Balonová metla je objemnější a šlehacích ramen mívá i několikrát víc.

Do výbavy ručních šlehačů se čím dál tím častěji dostává také příslušenství, jež bývá dodáváno k tyčovým mixérům (mixovací nebo sekací nástavec). Díky nim je možné rozmixovat nebo nasekat většinu potravin, a připravit tak například kojeneckou výživu nebo smoothie. Uplatnění však může být mnohem širší. U ručních šlehačů se tyto nástavce instalují zpravidla do otvoru umístěného na zadní straně přístroje.

V balení spolu se šlehačem můžete objevit také mixovací tyč. Ta nemá na rozdíl od mixovacího nástavce žádné čepele a je vhodná především na míchání – připravit si s ní můžete třeba omáčky, salátové dresinky nebo mléčné koktejly.

Všechny výše zmiňované nástavce by měly jít snadno nasadit i odmontovat. Ideální je, pokud jsou omyvatelné v myčce – bohužel se stále nejedná o zaběhlý standard, tuto informaci si proto raději dopředu ověřte.

Modely disponují regulací rychlosti – v tomto ohledu doporučujeme sáhnout po kousku, který má jednotlivé stupně jasně a přehledně označeny. Kromě toho je část ručních šlehačů vybavena také funkcí turbo nebo puls. Turbo je přepínač, který slouží k okamžitému zvýšení otáček. Po jeho zvolení se rychlost na delší časový interval navýší na maximum. Puls pak funguje na bázi tlačítka, při jehož použití dojde k nárazovému a krátkodobému zvýšení otáček.

Hlučnost provozu se u ručních šlehačů liší kus od kusu. Je tedy dobré předem si vyzkoušet, nakolik je spuštění konkrétního přístroje rušivé a hlučné. Problém může představovat také stabilita přístroje. Během provozu můžeme pocítit, že není tělo zařízení správně vyvážené, případně se model může vlivem vyšších rychlostních stupňů rozvibrovat až rozklepat. Při výběru dále doporučuje zohlednit hmotnost přístroje a protiskluzovou úpravu rukojeti.

Před koupí je dále vhodné ověřit si, zda k sobě jednotlivé díly šlehače dobře přiléhají. Zkontrolovat také můžeme kvalitu i odolnost tlačítek a dalších ovládacích prvků. Nejlépe v tomto ohledu uděláme, pokud si ovládání vyzkoušíme (problematická může být zejména volba konkrétních rychlostních stupňů a funkcí).

V případě některých modelů jsou ruční šlehače dodávány s mísou a stojanem (na první pohled tak mohou připomínat kuchyňské roboty). Nejedená se však o jejich plnohodnotnou náhradu. Tyto modely, mají kromě v boxu zmíněných specifik, vyšší hmotnost a zaberou vám v kuchyni víc místa.  Na druhou stranou jejich nespornou výhodou je, že je nemusíme po dobu spuštění držet v ruce, ale můžeme je umístit do stojanu.

Databáze testovaných výrobků

Ruční šlehače (30 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Přihlásit