Jak vybrat ruční šlehač

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 12.11.2015

Šikovný pomocník, který se v kuchyni neztratí. Tak by se dal popsat ruční šlehač. Šlehání, hnětení a v některých případech i funkce tyčového mixéru, to vše umí nabídnout. Jednotlivé modely se však liší - výbavou, hlučností, snadností obsluhy, kvalitou konstrukce i designem. Jejich cenovka navíc může být hodně různá. Jak si tedy správně vybrat?

Označení ruční šlehač už v dnešní době nevyjadřuje pravou podstatu samotného přístroje. Hranice mezi šlehači, tyčovými a stolními mixéry se pomalu stírají a co dnes umí jedni, zvládnou se správným příslušenstvím i ti druzí. Standardně jsou ruční šlehače vybaveny dvojicí šlehacích metel a hnětacích háků. Mohou být ale dodávány i s dalšími nástavci:

Ruční šlehač
Ideální pomocník na šlehání a hnětení těsta. Má jednoduchou obsluhu a snadné ovládání. Kvalitnější modely mají bytelnou konstrukci a relativně tichý provoz. 

+ vhodný pro přípravu různých druhů těst; příprava mléčné pěny, šlehačky, sněhu z bílků; je-li dodáván i s nástavcem tyčového mixéru, zvládá i přípravu mléčných koktejlů a kojenecké výživy

- s mixovacím nástavcem méně praktický na mixování; nástavec s otočnou mísou málo vydrží

Tyčový mixér
Na mixování, sekání a drcení. Rychlý a jednoduchý, snadno se čistí a je vždy po ruce. Pro vyznavače polévek, omáček a rodiče malých dětí. Vhodný doplněk ke kuchyňskému robotu.

+ polévky; dětské příkrmy; majonéza; se šlehací metlou připraví sníh nebo šlehačku; s nástavcem i na sekání ořechů, cibule, bylinek, sýra či drcení koření

- nelze míchat těsto (případně jen velmi malé množství); během provozu je nutné stále držet bezpečnostní spínač

Kuchyňský robot
Zvládá vše, co šlehače a mixéry. Pracuje automaticky, bez držení. Sestavení přístroje vyžaduje trochu času a stroj zabírá více místa. Vybavení pro zpracování velkého množství všech druhů přísad a potravin.

+ míchání; hnětení; mixování; sekání; drcení; strouhání; krájení; s některými namelete i maso nebo mák, vyrobíte domácí nudle nebo zmrzlinu

- při šlehání pomalejší; náročnější čištění; stroj i příslušenství zabírají místo; nevyplatí se pro zpracování malého množství

Šlehací metly mají většinou jednoduchý vzhled. Lze se však setkat i s typy tvořenými z tenkého proužku oceli, s různě tvarovanými či zkosenými rameny nebo s metlami, na kterých jsou malé kuličky. Určeny jsou především ke šlehání, ale zpracovává se s nimi například i lité či piškotové těsto.

Hnětací háky jsou určeny ke zpracování různých druhů těsta. Jsou masivnější a mají charakteristický tvar spirály zakončené hákem. Jejich tvar a tloušťka jim umožňují snadno zpracovat i tužší těsta, na která by šlehací metly nestačily.

Balonová metla je vzhledem i funkcí velmi podobná klasickým šlehacím metlám, které však mají pouze čtyři ramena. Balonová metla je objemnější a šlehacích ramen mívá i několikrát víc.

Nástavec tyčového mixéru se stále častěji dostává i do výbavy ručních šlehačů. Díky němu je možné rozmixovat většinu potravin, a připravit tak například kojeneckou výživu nebo mléčný koktejl s ovocem. Uplatnění však může být mnohem širší. U ručních šlehačů se instaluje zpravidla do otvoru umístěného na zadní straně přístroje.

Mixovací tyč není vybavena žádnými čepelemi a hodí se především pro míchání. Vhodná je například k přípravě mléčných koktejlů, omáček a salátových dresingů.

Většina ručních šlehačů je vybavena funkcí Turbo nebo Puls. Turbo je přepínač, který slouží k okamžitému zvýšení otáček. Lze ji takto zvýšit na delší časový interval. Ten by samozřejmě neměl přesáhnout maximální dobu provozu. Puls funguje na bázi tlačítka, jehož stisknutím na krátkou dobu zvýšíte otáčky přístroje.

Hlučnost, stabilita a konstrukce

Některé ruční šlehače se vyznačují relativně tichým provozem, jiné mohou nadělat spoustu hluku. Je tedy dobré před výběrem vyzkoušet, jak vám  hlučnost přístroje vyhovuje. Problém může přestavovat také stabilita přístroje v ruce během procesu, kdy se šlehač může silně rozklepat. Z testů vyplývá, že některé s tím mají potíže, u jiných ani nejvyšší otáčky nepocítíte.

Před koupí je moudré si také ověřit, zda k sobě jednotlivé díly šlehače přiléhají, jaká je kvalita tlačítek a jak se vám s nimi bude pracovat. Stejně tak je důležité brát v úvahu i hmotnost a rozměry, od kterých se může odvíjet, jak snadná/těžká bude obsluha.

Problém skladování se týká většiny kuchyňských pomocníků. Nechcete, aby překážely na pracovní ploše, ale zároveň je musíte někam uložit. Šlehače mohou být vybaveny stojanem na nástavce a v některých případech i na samotný přístroj. Kabel lze obvykle omotat kolem speciální drážky, případně kolem těla přístroje, a uchytit ho pomocí jednoduché svorky na konci kabelu. Kloub kabelu u těla přístroje by měl být situován v úhlu, který výrazně nekomplikuje jeho umístění ve skříňce, ideálně by měl být otočný.

Šlehač není robot

V případě některých modelů lze u ručního šlehače nalézt v příslušenství i nástavec s otočnou mísou. Nejedená se však o plnohodnotnou náhradu kuchyňských robotů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ve většině případů má tato "vychytávka" zásadní problém v přenosu síly z motoru na mísu a stává se, že ozubená kolečka tento nápor jednoduše nevydrží a vzápětí se odporoučí i motor. Ve většině případů je proto výhodnější koupit spíše klasický ruční šlehač nebo jiný kuchyňský robot.

Databáze testovaných výrobků

Ruční šlehače (17 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2017


Přihlásit