Test kompaktních fotoaparátů 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2015

Nejlepší běžné kompakty vyjdou na zhruba šest až devět tisíc korun, dobrý však seženete už za méně než čtyři. Ovšem jak ukázal velký srovnávací test, dvě třetiny z šesti desítek v uplynulém roce hodnocených modelů patří spíše k průměru a desetina získala pouze dostatečné známky. Z kompaktů menších a středních rozměrů pro vás vybíráme 17 nejlépe umístěných, do přímého srovnání jsme zařadili také několik top modelů chytrých telefonů a dva bezdrátové objektivy pro mobily.
 

Platí, že pro ambicióznější amatérské fotografy může i vhodně zvolený kompakt nabídnout mnohem více možností než mobil, a přitom se bez větších obtíží vejde do kapsy. Výhody chytrých telefonů jsou však neoddiskutovatelné. Oproti průměrnému kompaktu jsou tenčí i skladnější a hlavně vždy a všude po ruce. Fotografie z nich lze snadno a rychle sdílet na internetu, a to téměř kdekoliv.

Ve prospěch kompaktních fotoaparátů naopak mluví zejména optický zoom, tedy pomineme-li zpravidla kvalitnější objektivy a větší obrazové snímače. Vzhledem k tomu, že digitální kompakty jsou speciálně navrženy pro fotografování, snadněji se s nimi manipuluje, mimo jiné díky ergonomicky rozvrženým ovládacím prvkům a pohodlnější mechanické spoušti. Také se při focení lépe drží a často je lze používat jen jednou rukou.

Abychom zjistili, jak si aktuální chytré mobily vedou v přímém srovnání s kompakty, otestovali jsme vybrané modely podle stejného testovacího programu jako klasické fotoaparáty. Protože jde o rozsáhlejší a přísnější test, výsledné známky jsou nižší, než jaké si přístroje odnesly z testu mobilních telefonů, ve kterém neklademe na fotografický výkon tak vysoké nároky. Jak toto přímé srovnání kompaktů a mobilů dopadlo? Dozvíte se v testu, který odhalí podrobné výsledky pro 9 chytrých telefonů a 17 kompaktních fotoaparátů. Zajímala nás tradičně kvalita snímků i videa, blesku, displeje a také obsluha.


Testované výrobky - kompakty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kompakty 2013-2015 (197 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015


Přihlásit