Test chytrých náramků 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2015

Popularita chytrých náramků monitorujících fyzickou aktivitu roste, nabídka na trhu se zvětšuje, a výběr se tak stává obtížnějším. Usnadnit vám ho může test 11 modelů v cenovém rozpětí od 1700 do 4700 korun. Základem náramků je krokoměr, který poskytuje potřebná data pro výpočet ušlé vzdálenosti nebo spálených kalorií. Většina umí sledovat i spánkovou aktivitu. Kvůli uchovávání a přehlednému zobrazení dat komunikují všechny modely s chytrými telefony, ty vybavenější umí navíc upozornit například na přijaté textové zprávy nebo příchozí telefonní hovory.

Chytré náramky se řadí do skupiny takzvaných wearables, což je pojem označující elektroniku, kterou nenosíte po kapsách, ale přímo na těle. V překladu se tato zařízení nazývají nositelná elektronika a patří mezi ně například i chytré hodinky nebo chytré brýle. Při procházení obchodů se místo s označením chytré náramky můžete setkat s názvy jako fitness náramky nebo pásky, sportovní náramky, fitness trackery nebo monitory či snímače denních aktivit. Primárním úkolem náramků je motivovat k pohybu. Jinými slovy, každý den byste měli ujít určitý počet kroků nebo spálit stanovené množství kalorií. Svůj cíl si můžete zadat sami, nebo využít nastavení výrobce. 

Z pohledu funkčnosti náramku je nejdůležitější vlastností kvalita naměřených dat, konkrétně jejich stálost a přesnost. Stálost dat jsme testovali u výpočtů spálených kalorií při chůzi a ušlé vzdálenosti, dále při měření ušlých kroků a také srdečního tepu v případě, že byl náramek vybaven integrovaným měřičem. Přesnost dat jednotlivých náramků jsme porovnávali s profesionálními přístroji a sledovali jsme stejné hodnoty jako u stálosti dat. Výpočet množství spálených kalorií jsme však testovali nejen při chůzi, ale také při běhu, jízdě na kole a běžných činnostech, mezi kterými bylo plnění myčky nádobí, čtení časopisu nebo chůze s nákupními taškami.

Jak ukázaly testy, přesnost dat představuje v případě některých náramků velký problém. Největší odchylky jsme naměřili při výpočtu spálených kalorií, kdy se údaje mezi výstupy z náramku a profesionálního kalorimetru, využívajícího dechové analýzy, lišily v některých případech až o 130 procent.

Při hodnocení náramků jsme zohledňovali základní funkce jako upozornění, zobrazování informací či možnost plavání, všímali jsme si ale i nadstandardních fitness funkcí a chytrých funkcí zajišťujících kompatibilitu s jinými přístroji a internetem.


Testované výrobky - chytré náramky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chytré náramky 2015 (11 výrobků)
poslední aktualizace: 29.1.2015


Přihlásit