Předpisy ukládají výrobcům automobilů povinnost hlásit výskyt veškeré časté závady a s nimi související nehody, zranění a úmrtí. Aféra Hondy byla odhalena v souvislosti s kauzou výbušných airbagů Takata , kdy se zjistilo, že automobilkou nahlášený počet závad a úmrtí neodpovídá skutečnosti.
Za období od března 2003 do července 2014 nahlásila Honda federálním úřadům pouze 1123 případů, v nichž kvůli technické závadě došlo k nehodě, téměř dvě třetiny incidentů však zatajila. Polovinu sedmdesátimilionové pokuty ji NHTSA udělila za nehlášení závad, druhou pak za zatajení incidentů.
Honda udělení pokuty přijala, ovšem odmítá zlý úmysl . Část opomenutí byla prý způsobena pochybením administrativních pracovníků, jiná data se údajně nedostala do systému kvůli chybě v ohlašovacím systému. Automobilka zároveň přiznává, že zákon, který jí ukládá povinnost nahlašovat poruchy a škody, mohla špatně interpretovat. Ve svých výkazech totiž nebrala v potaz data o poruchovosti, která jí byla poskytnuta třetími stranami.
NHTSA udělil v minulém roce nejvíce pokut za svoji čtyřicetiletou historii. Podle jeho ředitele Marka Rosekinda je to důsledkem nového přísnějšího postupu vůči výrobcům.
Hlavní kauza, která v roce 2014 hýbala světem automobilů, se týkala vybuchujících airbagů Takata. Vysoké pokuty však byly uděleny i jiným výrobcům. Problémy se zapalováním zapříčinily stahování vozů z koncernu General Motors, Toyoty měly problémy s brzdami, Chryslery pak s převodovkou. Podle serveru Consumerist, který o případech informuje, byl rok 2014 také rokem, kdy muselo být z trhu staženo nejvíce automobilů v celé historii.