I při investici do vína si dejte pozor na podvodníky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.1.2015   

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se v lednovém čísle svého časopisu věnuje investicím do sběratelského archivního vína. Upozorňuje zejména na to, že cena archivních vín může stoupat rychleji, než je tomu například u zlata, ovšem potenciální investor by si měl dát pozor. Ne každá lahev opravdu stoupne na ceně, i tato oblast navíc přitahuje podvodníky, kteří prodávají spotřební víno v archivních lahvích.

V případě nákupu archivních vín se jedná často o příjemné spojení koníčku s investicí, která navíc slibuje lákavé zhodnocení. Hodnota některých žádaných vín se totiž podle CR za posledních deset let zvýšila až trojnásobně, zatímco například zlato zaznamenalo pouze poloviční růst. Vzestup hodnoty se týká zvláště žádaných odrůd a vinic, spotřebitelská organizace vyzdvihuje sběratelské ročníky francouzského Bordeaux, populární mezi sběrateli jsou i burgundská vína či kalifornská z Napa Valley.

Žádná investice však není bez rizika. Podle CR na ceně stoupla přibližně polovina archivních lahví prodaných od roku 2002, pro investici je tedy nutná dobrá znalost trhu s vínem. Sice existují specializované „vinné fondy“, do nichž je možné investovat a spolehnout se na výběr znalců, problém je však ve vysokých poplatcích za správu i z výnosů. CR doporučuje spíše možnost předobjednávky limitované edice vína, kterou někteří z producentů nabízejí ještě v době výrobního procesu. Pokud víno následně nestoupne na ceně, může si na něm zákazník alespoň sám pochutnat.

Trh s archivním vínem či limitovanými edicemi žádaných ročníků je ovšem lákavý i pro podvodníky. Z poslední doby byl nejznámější případ sběratele a překupníka vín Rudy Kurniawana. Ten proslul zdánlivě bezedným vinným sklepem, který byl několik let za sebou označen za nejlepší sbírku vína na světě, i opulentními večírky s ochutnávkami raritních vín. Už na nich bylo ale některým účastníkům podezřelé, že Kurniawan vyžaduje prázdné lahve zpátky. Lahve od archivních vín Kurnawian plnil starým, avšak bezcenným burgundským. U jiných vín pak falšoval etikety a slabé ročníky prodával jako ty sběratelsky žádané.

Kurniawan na trh uvedl dokonce několik lahví vína označených ročníkem, v němž však dané vinařství ještě neexistovalo. Když byl v roce 2012 zatčen, v jeho domě bylo nalezeno velké množství prázdných starých lahví, korků, pečetních vosků a etiket. Škoda, kterou na trhu s vínem způsobil, se vyšplhala na několik desítek milionů dolarů. Za podvody a padělatelství byl pak odsouzen k deseti letům vězení.

Podvodníci s vínem však obchodují i za nižší ceny a v menším objemu než Kurniawan. Nejčastěji se podle CR může investor setkat s levným červeným vínem v lahvi od archivního Bordeaux. Větší riziko špatné investice pak podle ní hrozí v Evropě, kde podvodníci často používají pro své obchody e-shopy s názvem podobným e-shopům renomovaných prodejců.
 

Přihlásit