Chcete rohlíky? A jaké je vaše telefonní číslo?

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.1.2015   

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zveřejnila žertovné, avšak varovné video o tom, jak by to vypadalo, kdyby kamenné obchody po zákaznících vyžadovaly osobní údaje, stejně jako to dělají některé mobilní aplikace. Video přichází v době, kdy by měla být finalizována podoba evropského nařízení o ochraně osobních dat

Představte si, že si zajdete do pekárny koupit koláče. Po namarkování zboží se vás prodavačka zeptá na posledních pět SMS, které jste odeslali, a na jaká telefonní čísla, kde jste byli včera v osm večer a jaké je vaše telefonní číslo. Pokud se zeptáte proč, odpoví vám, že je to pro zlepšení služeb. Jakmile opustíte obchod, prodavačka vás okamžitě začne následovat a zjišťovat, kam jdete.

Že byste v takovém obchodě nikdy nenakoupili a takovéto údaje obchodníkovi nesvěřili? Možná už to děláte. Mnohé z aplikací ve vašem chytrém telefonu mají přístup k vašemu seznamu volání, pomocí GPS mohou sledovat vaši polohu, přístup mají i do vašeho seznamu kontaktů či kalendáře.

S nadsázkou, která ale trochu hořkne v ústech, na tuto skutečnost upozorňuje dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk, která do světa vypustila toto video s prodavačkou-aplikací, a spolu s ní i evropská spotřebitelská organizace BEUC. Cílem videa je upozornit na nehlídané a neregulované zpracovávání osobních údajů spotřebitelů provozovateli aplikací jako jsou například Facebook, Messenger, Skype či Angry Birds v chytrých telefonech.

Načasování videa není náhodné, letos na jaře by měla být evropskými zákonodárci dokončena finální podoba nařízení o ochraně údajů, které by mělo sjednotit úroveň ochrany internetových uživatelů v celé Evropské unii. Nařízení mělo být původně hotové již loni na jaře, jeho finální verze se však nakonec očekává až v letošním roce. Cílem videa je získat podporu zákonodárců pro toto nařízení a také přimět prodejce a provozovatele aplikací k úpravě podmínek shromažďování dat, tak aby byly pro uživatele přívětivější a méně zasahovaly do jejich soukromí.

Přihlásit