Takzvaným superpotravinám, mezi něž bývají řazeny například borůvky, brusinky, granátová jablka či z těch exotičtějších goji, aronie či acerola, se v reklamních textech prodejců zdravé výživy či mezi příznivci alternativní medicíny připisují takřka zázračné účinky. Méně známé plody by měly posilovat imunitní systém, prospívat srdeční činnosti či dokonce léčit rakovinu. Z tohoto důvodu bývají často k vidění jako přísady různých doplňků stravy, někdy pak bývají prodávány samostatně v čerstvém i sušeném stavu za horentní sumy.
Časopis „test“ však uvádí zprávy o zázraku na pravou míru. Klinicky jsou zatím účinky superpotravin nedostatečně otestované, na druhou stranu vysloveně vyvrácen byl jen slib zpomalování stárnutí pokožky.
Veškeré vyjmenované superpotraviny obsahují nadprůměrné množství antioxidantů, látek snižujících pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob, nejvíce pak aronie. Ve 100 gramech jich bývá až 2000 miligramů. Jelikož je aronie svíravě hořká, časopis „test“ ji doporučuje ředit sladšími džusy. Zdraví prospěšné množství antioxidantů obsahují i běžnější borůvky či brusinky, mimo ovoce pak i káva. Dostatečné množství antioxidantů je ale možné přijmout i bez konzumace superpotravin při běžné vyvážené stravě.
Acerola je pak podle německé spotřebitelské organizace spíše znovu nalezenou potravinou než novinkou na poli zdravé výživy. Plody tohoto ovoce obsahují více vitamínu C než citrony. Do doby, kdy byl objeven postup syntetické výroby, z nich byla průmyslově získávána kyselina askorbová.
Plody kustovnice, známé jako goji, časopis „test“ chválí jako zdroj bílkovin a vlákniny, ovšem spotřebitele varuje před nadměrnou konzumací. Prodávané goji totiž často obsahuje pesticidy. Obchodníkům, prodávajícím goji jako všelék se nedávno věnovala i italská spotřebitelská organizace Altroconsumo, její studie však na rozdíl od té německé zpochybnila jeho antioxidační účinky.