Na co si dát pozor při výběru mapy

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

I ta nejlepší navigace by nebyla k ničemu, pokud by neobsahovala mapu. Jak jsme doporučovali již v našem aktuálním testu, u navigací není tolik důležité množství bonusových funkcí či výkonnost hardware, ale na mapách se šetřit nevyplatí. Dražší modely navigací, které jsme letos testovali, obvykle obsahují kvalitní mapy celé Evropy a nabízejí i jejich pravidelnou aktualizaci zdarma, u levnějších modelů či některých map pro chytré telefony však může být situace jiná.

Cesta z města

Mapa v navigaci by měla být již od pohledu co nejdetailnější, nerozmazaná a přehledná. Čitelná by měla být na první letmý pohled, každé zdržení může za volantem představovat riziko. Podstatnou informací, kterou byste měli znát před nákupem, je samozřejmě to, jak velkou oblast mapa zahrnuje a co všechno obsahuje. U některých balíčků map slibujících celý kontinent se totiž snadno může stát, že pokrývají jen města a hlavní cesty, mimo „vyšlapané stezky“ však může být zmapování mizivé.

Špatné pokrytí oblasti není chybou GPS signálu, ale právě výrobce mapy. Mapy a samotná zařízení, nikoli satelity pak také mohou za nevhodné objížďky či zajížďky. Vzhledem k postupujícímu vývoji jde však i laickým pohledem pozorovat, že zprávy o zbloudilých turistech a rodinách, které kvůli navigaci uvízly uprostřed divočiny, se již ve zpravodajství tolik neobjevují.

Balíčky obsahující celou Evropu bývají poměrně podrobné, problémy se v Evropě týkají většinou hlavně balkánských zemí. Pro ty, kdo necestují, však není koupě balíčku Evropy nutností a postačí jim mapa České republiky, kterou bývají vybaveny levnější modely navigací.

 

Bezpečně za zájmy

Mnohé dnešní mapy umí více než jen zobrazovat cestu a názvy komunikací či měst. Microsoft si například nechal patentovat technologii, která by měla kromě dopravní situace na trase vyhodnocovat i celkovou bezpečnost cesty. Nemělo by tedy hrozit, že navigace určí trasu skrz zchátralou tovární čtvrť, kam by se soudný člověk po soumraku nevydal, jen proto, že navigace vyhodnotila tuto trasu jako o dvě minuty rychlejší.

V mapách dnes bývají nahrané i takzvané Points-Of-Interest (POI), body zájmu, čili například kulturní památky, restaurace, hotely či třeba čerpací stanice. Vzhledem k tomu, že u map České republiky zatím často chybí čísla popisná v ulicích, usnadňují POI cestu za daným cílem či orientaci na dlouhých komunikacích, kde by se jinak dalo obtížně vyznat.

I ty nejlepší mapy ovšem mohou obsahovat chyby a ani ty, které výrobce průběžně aktualizuje, nebývají aktualizované každodenně. Proto není nikdy dobré řídit se pokyny navigace bezmyšlenkovitě, důležité je i soustředit se na cestu a na okolí a reagovat na každou neočekávanou komplikaci či uzavírku.
 

Přihlásit