Jak vybrat nůž

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 12.6.2018

Jen málokterý kuchyňský nástroj používáme tak často jako právě nůž, přičemž možnosti jeho využití jsou široké. Je možné zakoupit nože univerzální nebo účelově konstruované k jednomu speciálnímu úkonu. Jak se zorientovat v široké nabídce? Důležitý je použitý materiál na čepel i rukojeť, celková odolnost, ostrost i pohodlí. Před zakoupením je dobré nůž vyzkoušet, abyste věděli, jak vám padne do ruky.

Nůž, který by neměl v kuchyni určitě chybět, je menší univerzální s běžnou čepelí hodící se především na okrajování a jiné drobné úkony. Takový se hodí nejen při odkrajování tučných částí z masa, či vykrajování šlach, ale i krájení menších kousků ovoce, či zeleniny. Druhým je ostrý kuchařský nůž, se kterým obstaráte mnohé kulinářské povinnosti. Tento nůž je robustnější než většina jiných. Obvykle má výrazně vyšší čepel, díky níž je univerzální, neboť poskytuje dostatek prostoru v oblasti rukojeti nad krájecí plochou a umožňuje nejen klasické krájení, ale i krouhání, případně sekání. Posledním nožem, který by ve výbavě neměl chybět, je nůž na pečivo, který snadno poznáte podle charakteristického zoubkovaného ostří.

Postupem času je možné rozšířit tuto sadu ještě o další dva nože: velký nůž na maso, který svým tvarem i velikostí připomíná velký kuchařský, ale má nižší čepel, a malý nůž na zeleninu. Sada těchto pěti nožů je pro běžnou domácnost v zásadě postačující, záleží ale samozřejmě na konkrétních potřebách každé kuchyně. Krom těchto pěti jsou v nabídce například i nože filetovací, steakové, řeznické, loupací, nože na sýr, speciální cukrářské nože, vykosťovací a mnohé další. Každý z nich s sebou nese řadu charakteristických rysů zvýhodňující ho právě při té konkrétní činnosti. V případě nákupu více nožů je určitě vhodné zvážit koupi celé sady, která může vyjít levněji než nákup jednotlivých kusů, a ve které mnohdy najdete vše potřebné. Součástí sad mnohdy bývá i ocílka, kterou využijete pro ostření.

Jaký materiál vybrat?

Výběr správného nože je závislý na mnoha faktorech. Jedním z nejdůležitějších je účel, dalším pak materiál. Obvykle jsou čepele vyrobeny z uhlíkové či nerezové oceli, což platí i pro námi testované nože. Nabízí se však také keramika. Každý z materiálů má určité výhody i nevýhody.

Čepele z uhlíkové oceli jsou tvořeny jednoduchou slitinou oxidu železitého. Je obvykle snazší je nabrousit než ty z běžné nerezové oceli, na druhou stranu však mohou být náchylnější ke korozi i otupení a při nedostatečné údržbě se na čepeli mohou tvořit i skvrny.

Čepele z nerezové oceli, které měla většina testovaných nožů, jsou tvořeny slitinou železa a některého z prvků, jako jsou chrom, nikl nebo molybden zvyšující jejich odolnost proti korozi. Doplněny jsou jen malým množstvím uhlíku.

Poslední skupinu tvoří keramické nože vyrobené z oxidu zirkoničitého. Jejich ostří je odolné proti opotřebení a chemicky netečné, díky čemuž, alespoň podle slov výrobců, neovlivňuje chuť jídla. Navzdory své tvrdosti je ale čepel poměrně křehká. Pád na zem nebo nesprávně vyvinutý tlak může nůž zlomit. Nože z těchto materiálů se proto doporučuje používat spíše na měkčí potraviny.

Ostří nože by se mělo pravidelně přibrušovat, neboť jeho údržba je snazší než obnova. Krom ocílky je možné zakoupit i různé brusné nástavce či mechanická a elektrická brousítka. Rychlému otupení zabráníte správným uskladněním, proto je při nákupu nožů nutné zohlednit i jejich uložení v kuchyni a pořídit případně i box nebo magnetickou lištu. Keramické nože se nebrousí.

I rukojeť je důležitá

Rukojeť má velký vliv nejen na pohodlí a bezpečnost při používání nože, ale rozhoduje i o tom, jak efektivně s ním bude možné manipulovat. Rukojeť se zpravidla vyrábí z plastu, dřeva nebo kovu. Plast může být ke kovu přinýtován, nebo na něj nastříkán. Nýtované spoje bývají bezpečnější, nastříkaný plast se může časem uvolnit. Některé plastové rukojeti mohou mít na povrchu nanesenou protiskluzovou vrstvu, ta však bývá relativně náchylná na poškození.

Pokud je nůž vybaven dřevěnou rukojetí, je potřeba ho udržovat v suchu a po omytí pečlivě otřít. V žádném případě by neměl přijít do myčky. Povrch rukojeti by měl být ošetřen tak, aby se na něm netvořily skvrny od potravin. Kovová rukojeť je díky své vysoké odolnosti, snadnému čištění a atraktivnímu designu velmi rozšířená. Má ovšem velkou nevýhodu v prokluzování, obzvláště je-li nůž nebo ruka mokrá.

Při nákupu doporučujeme nůž vyzkoušet, abyste věděli, jak vám sedí v ruce a zda má dostatek bezpečnostních prvků. Důležitá je především záštita mezi rukojetí a ostřím, která by měla zabránit sklouznutí prstů na ostří. Záleží také na materiálu rukojeti, jejím tvaru, ostrých hranách a prokluzování. Všechny jednotlivé části by do sebe měly perfektně zapadat.

Databáze testovaných výrobků

Kuchařské nože (26 výrobků)
poslední aktualizace: 28.6.2018


Přihlásit