Test soundbarů 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2015

Nejste-li spokojeni se zvukem vašeho televizoru, můžete sáhnout po celé řadě řešení. Jedním z nejsnazších je pořízení takzvaného soundbaru neboli zvukové lišty. Nejnovější alternativa ke klasickému domácímu kinu slibuje vylepšit ozvučení domácnosti, aniž byste museli složitě rozmisťovat reproduktory a zakopávat o kabely. Pokud však čekáte zvuk srovnatelný s lepšími domácími kiny nebo hi-fi systémy, raději snižte svá očekávání. Z 24 testovaných modelů získaly dobrou známku jen tři a o autentickém prostorovém efektu nemůže být řeč. Hůře přitom dopadly i některé drahé přístroje

Ostrý obraz současných televizorů dokáže zvlášť při sledování filmů ve vysokém rozlišení nadchnout. S kvalitou zvuku to však mnohdy tak slavné není. V tenkých tělech plochých televizí obvykle není příliš prostoru pro adekvátní reproduktory, a tak je jejich zvuk často nevýrazný a plochý, zkrátka na hony vzdálený pohlcujícímu zážitku při návštěvě kina. Soundbary nabízejí jednoduché a stylové východisko z tohoto problému. Jde o kompaktní zvukové systémy obsahující sadu reproduktorů v nenápadné podélné skřínce, kterou jednoduše umístíte pod televizor nebo připevníte na zeď.

Soundbary jsou k dostání v několika různých podobách. Sáhnout můžete jak po jednodílných modelech, tak po přístrojích s externím subwooferem (reproduktorem hlubokých tónů) pro výraznější podání basů. U většiny modelů v testu je subwoofer bezdrátový, nemusíte se tedy omezovat délkou kabelu spojujícího jej s hlavní jednotkou. Vedle tenkých podlouhlých soundbarů (zvukových lišt) lze pak v poslední době narazit také na rozměrnější ploché varianty označované jako soundbase nebo soundplate (zvuková deska). Jejich tvar nedovoluje zavěšení na zeď – jsou určeny přímo pod televizor, který na ně postavíte. Všechny typy najdete v našem testu.

Kvalitu reprodukce zvuku a prostorového efektu jsme zjišťovali při poslechových testech, kterých se zúčastnila skupina zkušených posluchačů a pracovníků laboratoře. Hodnotící nejprve posuzovali reprodukci klasické, rockové a populární hudby ve stereo režimu, pak následoval test prostorového režimu. Poslechové testy jsme doplnili technickými měřeními, která nám poskytla úplnější obrázek o kvalitě jednotlivých modelů – měřili jsme frekvenční odezvu a maximální hlasitost ve vzdálenosti dvou metrů, při níž nedochází ke slyšitelnému zkreslení zvuku. V testu jsme se tradičně zaměřili také na srovnání pohodlnosti obsluhy jednotlivých přístrojů a v neposlední řadě nás zajímala také spotřeba elektrické energie.


Testované výrobky - soundbary (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Soundbary 2014 (24 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2014


Přihlásit