Test kuchařských nožů 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2015

Těžko by se hledal nástroj, se kterým je člověk spjat tak dlouho jako právě s nožem. I dnes je stále bezpodmínečnou součástí každé kuchyně, a přestože je možné místo něj použít různé moderní spotřebiče, nůž v jeho jednoduchosti nelze nahradit. Mezi nejuniverzálnější z hlediska možného použití patří takzvané kuchařské nože. Otestovali jsme 17 modelů a zjistili, že i mezi levnějšími lze vybrat kvalitní kus.

Jak dlouho a jak efektivně bude nůž sloužit, záleží už na jeho správném výběru. Existuje velké množství nožů účelově konstruovaných vždy k jednomu speciálnímu využití. V nabídce jsou například nože na pečivo, filetovací, steakové, nože na ovoce a zeleninu, na sýr, speciální cukrářské nože, vykosťovací a mnohé další. Na lince se ale nemusí povalovat hned dvacet různých typů, většina domácností si vystačí se třemi základními.

Prvním nožem, který by neměl ve výbavě chybět, je menší univerzální nůž s běžnou čepelí hodící se především na okrajování a jiné drobné úkony. Druhým je ostrý kuchařský nůž, se kterým obstaráte mnohé kulinářské povinnosti. Posledním je pak nůž na pečivo, který snadno poznáte podle charakteristického zoubkovaného ostří. My jsme se v testu zaměřili na kuchařské nože s čepelí dlouhou přibližně 20 centimetrů. Jejich konstrukce je robustnější, čepel širší a směrem k rukojeti vyšší. Díky tomu je rukojeť nože umístěna výše nad krájecí plochou, což umožňuje jejich využití k více pracovním úkonům od klasického krouhání, přes krájení až po sekání.

Velká část našich zkoušek se soustředila na testy čepele, která je nejdůležitější částí nože. Ostrost byla testována přesně daným postupem normy, na krájecí schopnosti pak byly zaměřeny praktické zkoušky. Během nich byl nůž použit na různé druhy potravin, mezi kterými nechybělo syrové a uvařené maso, ryba, tvrdý i měkký sýr nebo různé druhy ovoce a zeleniny včetně pažitky. V případě nožů je velmi důležitá také jejich odolnost, proto nás zajímala jejich schopnost zachování ostří, náchylnost ke korozi, pevnost rukojeti nebo odolnost při pádových zkouškách. Ukázalo se, že i když za nejlepší nůž v testu zaplatíte několik tisíc, dobrý nůž s podobnými výsledky lze pořídit i za pár stovek.


Testované výrobky - kuchařské nože (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchařské nože 2015 (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2014


Přihlásit