Test GPS navigací 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2015

V testu klasických navigací do auta jsme srovnali 16 modelů v cenovém rozpětí zhruba od 3000 do 8500 korun. Jednotlivé modely se v zásadě liší nejvíce ve vybavenosti nebo velikosti displeje, mezi různými výrobci pak najdete odlišnosti převážně v zobrazení mapy a trasy. Většina navigací byla dobře hodnocena jak za samotné navigování, tak za obsluhu.

V dnešní době chytrých telefonů vybavených velkými displeji a bezplatnými navigačními aplikacemi se klasické navigace zdají jako zbytečná věc. Ovšem je třeba si uvědomit, že ne každý má telefon s dostatečně velkým displejem, na kterém budou všechny detaily v mapě dobře vidět. Navíc některá auta, typicky rodinná „empévéčka“, mají čelní sklo poměrně vzdálené od řidiče a velký displej je tedy o to víc potřeba, pokud tedy nemáte držák na telefon přidělaný na palubní desce. Dalším důvodem pro koupi klasického navigačního přístroje může být situace, kdy člověk v autě vyřizuje spoustu telefonátů, které navigační aplikaci přeruší. To může být velmi nepříjemné v okamžiku, kdy jste na cestě do neznáma a někdo vám neustále volá. Vypadá to tedy, že klasickým navigacím ještě zcela neodzvonilo.

Výrobci uvádějí na trh navgace s displejem o velikosti úhlopříčky nejčastěji zhruba čtyři, pět nebo šest palců, což odpovídá přibližně 10 až 15 centimetrům. Někdy bývají vybaveny službami Live neboli živým dopravním zpravodajstvím, prostřednictvím kterých navigace dostává aktuální informace a na jejich základě dokáže nabídnout vhodnou objízdnou trasu. Další možností, jak získat aktuální zprávy, je přijímač dopravních informací RDS-TMC, který využívá rádiovou anténu integrovanou do napájecího kabelu navigace.

V testu se věnujeme konkrétním výhodám a nevýhodám jednotlivých modelových řad značek TomTom, Garmin a Becker. Zajímala nás samozřejmě samotná navigace, obsluha přístrojů, jejich konstrukce ale i vybavenost. Vybírat můžete také z již dříve otestovaných navigací včetně mobilních GPS aplikací, které najdete v naší online databázi.


Testované výrobky - GPS navigace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

GPS navigace (108 výrobků)
poslední aktualizace: 31.5.2021


Přihlásit