Britové volají po přísnějších pravidlech telemarketingu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.12.2014   

Ve Velké Británii přibývá stížností na obtěžující nabídky po telefonu, včetně takzvaných tichých hovorů. Britská spotřebitelská organizace Which? proto volá po zpřísnění pravidel pro telemarketing.

Podle Which? by se měl změnit způsob, jakým zákazníci udělují souhlas či naopak zakazují použití svých osobních údajů. Ředitel Which? Richard Lloyd uvedl, že souhlas k užití osobních údajů bývá od zákazníků vylákáván za pomoci klamavých praktik.

Pro společnosti zabývající se telemarketingem by také mělo být těžší vyvléknout se z odpovědnosti při případném porušení právních předpisů. Podle Which? musí skončit přehazování zodpovědnosti na jednotlivé řadové telemarketéry, zodpovědní za celkové fungování společnosti by měli být její manažeři a členové vedení. Dohlížet na dodržování nových pravidel by měla nová speciální komise, spadající pod ministerstvo kultury, tělovýchovy a médií, v níž mezi odborníky zasedá i ředitel Which? Lloyd.

Stížnosti na telemarketing se v poslední době v Británii množí, na začátku prosince vládní agentura Ofcom udělila společnostem MYIML a Green DealSavingspokutu ve výši 40 000 liber za takzvané „tiché hovory“, při nichž přístroje v call centrech ve stejnou chvíli vytáčejí ve stejnou chvíli více čísel, než jsou operátoři schopni obsloužit, a pokud v takovou chvíli zvedne sluchátko více zákazníků než je v centru přítomných operátorů, některé z volaných na druhém konci linky uvítá jen ticho.

.Podle statistiky, kterou Which? uvádí, má MYIML na svědomí okolo třiceti tisíc „tichých hovorů“, a to jen za období mezi prosincem 2013 a únorem 2014. GreenDealSavings pak Ofcom přičítá dvanáct tisíc „tichých hovorů“ během podzimu 2013.

Tiché hovory jsou mezi volanými značně nepopulární, podle průzkumu, provedeného Which? je za horší než klasický telemarketing považuje osm z deseti spotřebitelů.
 

Přihlásit