Aplikace s mikrotransakcemi není zdarma

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.12.2014   

Z obchodu s aplikacemi Apple Online Store by mělo zmizet označení „zdarma“ u aplikací, které využívají vnitřní platby, takzvané mikrotransakce. Informuje o tom francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

Společnost Apple se rozhodla následovat příklad Google a jeho obchodu Google Play a ve svém internetovém obchodě s aplikacemi Apple Online Store odstraní označení „zdarma“ či „free“ u aplikací, které obsahují mikrotransakce. Místo toho budou označeny slovy „download“ či „stáhnout“, uživatel bude výslovně upozorněn, že aplikace, kterou stahuje, má i svou placenou část.

Podle spotřebitelské organizace UFC Que Choisir je takový krok od společnosti Apple překvapující, jelikož se rozhodla jít nad rámec požadavků Evropské komise. Ta Google i Apple letos v březnu vyzvala k větší transparentnosti podmínek při nákupu aplikací.

Množily se totiž stížnosti od uživatelů, kteří za aplikaci, o níž se domnívali, že je zdarma,zaplatili ve výsledku vysoké sumy. Obchody na mikrotransakce donedávna vůbec neupozorňovaly, vyskytovaly se i potíže s autorizací plateb, které dětem dovolovaly provádět mikrotransakce bez svolení rodičů. Googlei Apple museli v tomto případě změnit své obchodní podmínky i nastavení transakcí, aby takové nákupy již nebyly možné. Neautorizované platby museli vrátit.

Apple se proto rozhodl zamezit dalším komplikacím a obchodním sporům a odstranit i označení aplikací „zdarma“ v případech, kde by se dalo takové označení považovat za klamavé. To se týká zvláště her typu free-to-play, které je možné stáhnout zdarma, ovšem pro plnohodnotný herní zážitek je nutné zaplatit za prémiový obsah.
 

Přihlásit