Plazma nebo LCD?

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2021 Obsah záříjového dTestu

Publikováno v časopise 11/2006

Pokud stále ještě váháte, zda tím pravým ořechovým pro vás je LCD nebo plazmová obrazovka, pokusíme se stručně shrnout, v čem se tyto zázraky vědy a techniky liší z pohledu běžného uživatele.

Na první pohled je od sebe (alespoň jsou-li vypnuté) často ani nerozeznáte. Jsou obě placaté a tenké. Plazmové obrazovky se vyrábějí ve větších úhlopříčkách (až do 150 cm). LCD televize nyní končí zhruba na 114 cm. Větší úhlopříčky by měly být co nevidět běžně v prodeji, ale jejich cena bude zřejmě o hodně vyšší než u plazmové konkurence.
Plazmová obrazovka dokáže zobrazit více barev a poskytuje kvalitnější obraz, i když nejmodernější špičkové LCD televizory se již vyrovnají průměrným plazmám. Plazmové televize jsou obrovskými žrouty energie a zároveň hodně hřejí. Zapomeňte proto, že byste je připevnili na strop – hrozí přehřátí! S montáží je to u nich vůbec problematické, protože jsou o hodně těžší než LCD televizory se stejnou úhlopříčkou. Často vyžadují speciální držáky k připevnění na zeď. Jsou také citelně křehčí a náchylnější k poškození během přepravy či montáže. Proto by je měl do provozu uvádět zásadně profesionál (LCD televizi si klidně zprovozníte sami, máte-li alespoň špetku odvahy a technické zručnosti).
A ještě jeden bod, který se však České republiky zase až tolik netýká. Plazmové obrazovky mohou dělat problémy ve vysokých nadmořských výškách (nebo obecně v místech s nízkým atmosférickým tlakem). Je to dáno jejich technologií, LCD televize s tím potíže nemají. Někteří výrobci nabízejí dokonce speciální plazmové televizory určené pro vysokohorské polohy.


Přihlásit