Nábytkářský e-shop ignoroval stížnosti zákazníků, majitel si psal pochvalné recenze

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.12.2014   

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir (UFC) přináší příběh o tom, co byl jeden prodejce schopen udělat pro to, aby vylepšil svou pověst pošramocenou negativním hodnocením a stížnostmi nespokojených zákazníků a zákaznic. Nechybí zde úplatky ani falešné recenze.

Prodejce nábytku Univers-Mobilier (U-M) nemá na francouzském internetu příliš dobrou pověst. Zákazníci si stěžovali hlavně na problémy s dodáváním zboží. Někteří na objednané postele čekali již několik měsíců, jiní i více, ačkoli e-shop sliboval dodání do čtyř týdnů. Obchod měl totiž problém s čínským dodavatelem, který nestíhal zasílat ani vyrábět. Není divu, že mnoho stížností se objevilo i na fóru spotřebitelské organizace UFC v sekci věnované problémovým prodejcům.

Do této sekce mají přístup i zástupci dotyčných společností, UFC jim zde umožňuje transparentně řešit zákaznické spory. Zástupci U-M zde však problémy bagatelizovali a mnohé z nevyřešených sporů označovali za již dořešené ke spokojenosti zákazníka i prodejce.

Další vlna negativní odezvy na sebe nenechala dlouho čekat, zástupci U-M proto nejprve UFC zažádali, aby negativní komentáře vymazala. To však UFC odmítla, z komentářů pouze vymazala osobní údaje o provozovatelích e-shopu, starším manželském páru, jejichž jména UFC uvádí pouze jako Jacquelinne a Michel. Když UFC komentáře nesmazala, jednatelé nábytkářské společnosti na ni podali stížnost k francouzskému Úřadu pro ochranu osobních údajů (CNIL). Bez úspěchu.

Aféra pokračovala, když jednatelé společnosti nabídli jednomu ze zákazníků odpuštění doplatku ve výši přibližně 350 euro výměnou za smazání veškerých příspěvků na internetu, v nichž si na U-M stěžuje. Ani zde nepochodili.

Posledním pokusem o vylepšení svého obrazu pak bylo, když provozovatel na fórum UFC pod vlastnoručně založenými falešnými účty umístil několik pochvalných recenzí. Vzhledem k tomu, že několik z nich bylo založeno na e-mailový účet s jeho jménem a recenze se objevily ve větším množství během několika málo hodin, nejednalo se ani tentokrát o příliš úspěšný pokus.

Místo vylepšení vlastní pověsti si tak obchod U-M vysloužil varovný článek na hlavní stránce internetové verze Que Choisir.
 

Přihlásit