O potravinách se nyní dozvíme více, stále je však co zlepšovat

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.12.2014   

Od 13. prosince letošního roku platí podle nařízení Evropské unie povinnost u balených i nebalených potravin zřetelně označovat přítomnost čtrnácti významných alergenů. Zvětší se také písmo používané při uvádění složení výrobku. Výrobcům přibývá i povinnost specifikovat přesný druh použitého rostlinného oleje.

Možná jste si v některých restauracích už před časem všimli novinky – označení alergenů v jídelním lístku. I čeští restauratéři se totiž museli připravit na změnu, která se jich začala týkat uplynulou sobotu. Zatímco dříve museli výrobci a prodejci uvádět alergeny pouze ve složení balených výrobků, nyní tato povinnost přibývá i u výrobků nebalených a jídel v restauraci.

Mění se i podoba uvádění složení výrobku na obalech. Nařízení nově zavádí povinnost jednotlivé alergeny ve složení zvýraznit, ať již vytučněním, kurzívou či větší velikostí písma. Složení výrobku pak musí být psáno fontem o minimální velikosti 1,2 milimetru.

Nadále už také nestačí označit olej použitý ve výrobku za „rostlinný“, je třeba specifikovat přesně, z čeho byl vyroben. U ztužených tuků uvedených ve složení se pak nově bude povinně rozlišovat mezi plně a částečně hydrogenovaným tukem. Plně hydrogenovaný tuk totiž na rozdíl od částečně hydrogenovaného neobsahuje žádné transmastné kyseliny.

Pokud je v potravině použita náhražka, jako tomu bývá například u „sýrů“ vyrobených z alternativy mléka, musí tato skutečnost být uvedena blízko názvu a čitelným písmem. Povinné nově bude i označení použitých umělých nanomateriálů, za jejich názvem musí být uvedena závorka s textem „nano“.

Masné výrobky, do nichž byla přidána voda, musí být takto označeny, pokud podíl vody na hmotnosti balení přesahuje 5 %. Na mase by také měla přibýt informace „ze spojovaných kusů masa“, pokud balení vyvolává dojem, že se jedná o celistvý kus, avšak celek je tvořený pospojovanými různými částmi masa. U mraženého masa by také mělo povinně přibýt datum jeho zmrazení. Jak jsme informovali již dříve, na mase také nově přibyde označení původu. Jeho uvádění bylo dříve povinné pouze u hovězího, nově platí tato povinnost u vepřového, skopového, kozího a drůbežího masa.

V případě prodeje zboží v e-shopu by veškeré povinné informace měly být dostupné online přímo u popisu výrobku. Od 13. prosince by měly být všechny potraviny označovány již podle nových pravidel, do vyčerpání zásob je však možné prodávat ty vyrobené před změnou pravidel ve starých obalech. V restauracích a jídelnách musí být alergeny uváděny s okamžitou platností.

Evropská spotřebitelská organizace BEUC považuje nařízení za prospěšné pro všechny spotřebitele. „Spotřebitelé potřebují vědět, co kupují. Je potřeba obnovit jejich důvěru v prodávané produkty, zvláště po sérii potravinářských skandálů,“ prohlásila Monique Goyens, generální ředitelka BEUC.

BEUC ale stále vidí prostor pro zlepšení, například navrhuje povinné přesunutí informací o složení na čelní stranu balení. Kritizuje také, že chybí přesná definice jednotlivé porce. Ta je podle BEUC sice jasná u jídel pro jednoho, jako bývají jogurty či malé pizzy, sporná je však u potravin ve velkých baleních, typicky například cereálií. Podle BEUC tak někteří výrobci maskují vysokou energetickou hodnotu svého výrobku právě nerealisticky malými porcemi.

Zatímco definici porce EU nechystá, od 13. prosince 2016 přibyde výrobcům povinnost uvádět obsah živin a energetickou hodnotu na 100 gramů či mililitrů výrobku, to už dnes mnozí výrobci činí dobrovolně. Kromě ní však nadále mohou uvádět i porci dle vlastní definice.

BEUC také kritizuje, že z návrhu vypadla povinnost u masa označovat i místo narození hospodářského zvířete, z něhož maso pochází. Rozšíření údajů na obalu čerstvého masa o místo jeho chovu sice vítá, současnou podobu štítku však BEUC považuje za stále nekompletní.

Shrnutí změn ve formě infografiky najdete zde.
 

Přihlásit