Jak na LCD televizor?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Publikováno v časopise 11/2006

Nabídka LCD televizorů se neustále rozšiřuje, nastupují nové a nové značky a modely. Když vejdete do obchodu, může vás přepadnout beznaděj, jak se zorientovat. Na nákup se nejlépe připravte doma a přemýšlejte nad výsledky našich testů, ale i o formátu, úhlopříčce, kontrastu, jasu...

Formát a úhlopříčka: Můžete vybírat mezi klasickým formátem 4:3 a širokoúhlým 16:9. S klasickým formátem se vyrábějí pouze menší LCD televize, větší jsou zásadně širokoúhlé. Vhodný formát závisí na tom, zda sledujete převážně televizní vysílání (zde je lepší formát 4:3) nebo preferujete DVD přehrávač (pro domácí kino je vhodnější širokoúhlý formát). Jestliže sledujete běžný TV program na širokoúhlé televizi, obraz bude po stranách ohraničen černými pruhy a výsledná úhlopříčka bude menší. Televizory to sice umějí zaonačit a obraz vysílaný v klasickém formátu přizpůsobit širokoúhlému, ale vždy za cenu určité deformace.
Velikost úhlopříčky je čistě záležitostí vkusu a peněženky. Nicméně nezapomínejte, že i pro LCD televizory platí, že vzdálenost, ze které obrazovku sledujete, by měla činit přinejmenším čtyř- až pětinásobek její úhlopříčky. Jinak trpí především vaše oči.
Odezva: LCD monitory byly původně určeny pro zobrazení statických dat, takže zpočátku měly s pohyblivými obrázky poněkud problémy. Tradují se zvěsti o rozmazaném obrazu obklopeném duchy. Ale to už naštěstí patří minulosti. Technologie pokročily a takzvaná odezva moderních LCD obrazovek má již tak nízké hodnoty (kolem 8 ms), že je v tomto ohledu obraz srovnatelný s plazmovými nebo krystalovými televizory. Hodně zjednodušeně lze říci, že čím kratší doba odezvy, tím lépe, přičemž dobré je vše pod 16 ms.

Kontrast a jas: Pro běžného uživatele jsou důležité maximální a minimální hodnota jasu. První udává, jak bude vypadat ta nejbělejší bílá, a druhá, jak to bude s černou. Maximální hodnota se u LCD televizorů zpravidla najít dá, minimální zřídkakdy. Obecně se tvrdí, že čím vyšší maximální jas, tím lépe. Ale pozor, všeho s mírou! Příliš oslnivá bílá taky není to pravé ořechové a zejména v tmavé místnosti může nadmíru jasná obrazovka dát očím pěkně zabrat.
Poměr mezi maximálním a minimálním jasem (tedy mezi nejbělejší bílou a nejčernější černou) dává kontrast (třeba 500:1). Opět lze zjednodušeně říci, že čím vyšší je první číslo, tím lépe.

Pozorovací úhel: Maximální úhel, z něhož lze obrazovku bez větších obtíží sledovat, se u LCD televizorů nebezpečně blíží limitním hodnotám. Někteří výrobci deklarují sledovatelnost až z úhlu 178°, což znamená, že bychom mohli stát prakticky vedle televize a přesto se na ni v pohodě dívat. Jenomže, jak lze vyčíst například z tohoto testu, obraz je při příliš vysokém úhlu pohledu často zkreslený.

Konektory: Všechny LCD televize jsou osazeny vstupy SCART a obvykle také YUV. U těch modernějších a dražších najdeme také rozhraní HDMI. Připojením k DVD přehrávači, který rovněž disponuje tímto výstupem, získáme nesrovnatelně kvalitnější obraz než
při použití SCARTu.

Tunery: V souvislosti s pomalu se rozjíždějícím digitálním vysíláním je určitě dobré si ověřit, zda má vybraný televizor tuner (zařízení pro příjem TV signálu) pro tento typ přenosu. Některé přístroje mají tunery dva, což umožňuje třeba sledování dvou programů najednou (obraz v obraze).


Přihlásit