Čím zaplatit v zahraničním e-shopu?

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Povánoční slevy klepou na dveře. Zahraniční e-shopy, které už tak mají ceny často o poznání nižší, ještě výrazně zlevní. Nestačí si ale pouze vybrat zboží. Zvolit si musíte i vhodný platební nástroj. Rozdíly jsou nejenom v ceně, ale také v bezpečnosti.

Chcete-li poslat platbu do zahraničí, máte v zásadě tři možnosti. Použít můžete běžný účet, kartu (debetní i kreditní) nebo některý z platebních portálů. Co bude nejlepší, se odvíjí od toho, co kupujete, respektive jakou částku potřebujete uhradit, jak s nákupem spěcháte a v neposlední řadě jak velkou důvěru máte v konkrétní obchod. Některé služby vás ochrání nejen proti případnému zneužití karty, ale také ručí za to, že zboží dorazí v pořádku.

 

Běžně drahý účet

Začněme s účtem. Jeho výhoda je nesporná - má ho takřka každý. Zároveň je poměrně bezpečný. Jestliže zaplatíte z účtu, příjemce dostane do rukou kromě peněz pouze číslo účtu a doplňkové informace k platbě. Sám z něj těžko odčerpá další peníze. U toho ale výhody účtu končí.

Jestliže budete platit mimo Evropu (konkrétně mimo zónu SEPA), úhrada bude trvat několik dní. A obchodník pochopitelně nepošle zboží dříve, než mu peníze dorazí na účet. Další nevýhodou je cena transakce, především u menších částek.

Podíváte-li se do sazebníku třech největších českých bank - České spořitelny, Komerční banky a ČSOB, typicky budou požadovat poplatek cca 1 % z výše platby, minimálně však 220, resp. 250 Kč. Naopak u větších transakcí nemusí být ono procento tak podstatné, protože je poplatek zastropovaný i shora na 1 500 Kč. Nabízí-li banka lepší kurz než karetní společnost nebo další alternativní platby, může jím oněch patnáct stovek umazat.

 

Rychlé karty

Kreditní nebo debetní karta je pro běžné nakupování v zahraničních e-shopech výhodnější. Předně na nic nečekáte. Peníze se připíší obchodníkovi hned nebo v rámci minut. Zboží tedy může být expedováno prakticky obratem.

Výhodou je také nižší cena, i když to nemusí být úplně zadarmo, jak to vypadá na první pohled. Zjistěte si, jaký vaše banka při karetní transakci používá kurz a jaký je konverzní poplatek. Poměrně často záleží na tom, o jakou měnu půjde. Zatímco transakce v eurech některé banky nezpoplatňují, půjde-li o platbu v dolarech, konverzní poplatek už se objeví častěji (ne vždy). Bývají to 2 % z platby. Není tu však žádná minimální hranice, takže u menších plateb bude transakce výhodnější než při platbě přes účet.

Co se bezpečnosti týká, nejsou na tom karty nejlépe. Tuzemské banky sice zavádějí potvrzení přes SMS, ale některé tyto služby vyžadují součinnost obchodníka. Jestliže ověření přes SMS nepodporuje, peníze odejdou rovnou. Na stránkách obchodu pak hledejte přinejmenším certifikáty Mastercard či Visa, které potvrzují zabezpečení samotné transakce. Obchodníkovi totiž posíláte veškeré potřebné údaje - číslo, platnost karty i CVV kód ze zadní strany. Pokud by se informace dostaly k nepovolané osobě, stačí jí ke zneužití karty.

Na druhou stranu mají karty výhodu v podobě služby zpětných plateb. Díky ní můžete platbu v součinnosti s bankou zpětně odvolat, když byla například naúčtována dvakrát, vůbec jste ji neprovedli nebo zboží nedorazilo či dorazilo jiné, než bylo uvedeno na stránkách.

 

Výhodný PayPal?

Jen málokterý zahraniční obchod dnes nepodporuje PayPal. Co to je? Zjednodušeně řečeno jde o bránu, kterou napojíte na svou debetní či kreditní kartu a následně můžete platit přes svůj PayPal účet. Platby probíhají okamžitě a nejsou (teoreticky) zpoplatněné. Poplatek se váže jen k výběru, pokud by vám peníze někdo poslal.

Slovo zdarma ale používejte v uvozovkách. I zde platí, že se platba musí převést do cizí měny. Konverzní poplatek činí 2,5 % z částky transakce. Předem si také zjistěte, jaký má PayPal aktuálně kurz ve srovnání s vaší bankou či karetní společností. Pozor si dejte ještě na poplatky, které při platbě přes PayPal může naúčtovat obchodník. Někteří přenášejí břemeno poplatku za následný výběr na zákazníka.

Podstatnou výhodou služby PayPal je ochrana zákazníka proti možnému podvodu. Případy mohou spadat do dvou kolonek: ND (nedoručené zboží) a SNAD (zboží podstatně odlišné od popisu). Nezaměňujte tuto službu se zárukou. Zde jde o dodání zboží a jeho případné nedostatky oproti popisu - třeba když není nové, ale použité.

Pokud dojde k podobnému problému, musíte PayPal kontaktovat nejpozději 45 dní od zaplacení, dalších 20 dní pak máte na "povýšení" oznámení na stížnost. Ačkoliv PayPal výslovně nemá povinnost platbu zajistit a vrátit, v praxi to skutečně dělá. Samozřejmostí je znalost podmínek, neboť se to netýká veškerého zboží. Typicky je z ochrany vyloučeno to nejdražší (vozy či nemovitosti).

 

Srovnání nákladů na platby v USD
  100 USD

1000 USD

Kurz USD/Kč aplikovaný k datu 9.12.2014
Platba kartou Visa - Česká spořitelna 2 298,10 Kč 22 981,00 Kč 22,981
Platba z účtu - Česká spořitelna 2 518,10 Kč 23 210,81 Kč 22,981
Platba kartou Visa - Komerční banka 2 290,50 Kč 22 905,00 Kč 22,905
Platba z účtu - Komerční banka 2 540,50 Kč 23 155,00 Kč 22,905
Platba kartou Visa - ČSOB 2 286,30 Kč 22 863,00 Kč 22,863
Platba z účtu - ČSOB 2 536,30 Kč 23 113,00 Kč  22,863
Platba PayPal 2 335,00 Kč 23 350,00 Kč 23,35

Přihlásit