Nový pomocník při výběru úsporných spotřebičů

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Domácí spotřebiče a spotřební elektronika jako jsou chladničky, pračky a televizory zodpovídají za cca 50 procent spotřeby elektřiny pro tříčlennou domácnost. Spotřebu energie ve svých domácnostech můžete snížit výběrem vhodných úsporných modelů spotřebičů. Uživatelům a uživatelkám chytrých telefonů s ním nyní může pomoci i praktická mobilní aplikace.

Chladnička v energetické třídě A spotřebuje asi o 60 % více elektřiny než srovnatelné zařízení ve třídě A+++, což pro domácnost ročně znamená o 500 Kč vyšší náklady. Úvahy o nahrazení starého spotřebiče novějším úsporným modelem jsou tedy zcela na místě nejen proto, že starší model už "vyšel z módy". Konkrétně s výběrem chladniček může pomoci i náš nový test. K orientaci ve spotřebě elektrické energie pak slouží energetické štítky.

 

Informovaný výběr

Štítkem s uvedením energetické třídy a dalšími povinnými informacemi musely být donedávna označeny všechny pračky, chladničky, myčky, sušičky, klimatizace, světelné zdroje a televizory uváděné na trh. Od 1. září 2014 se výčet spotřebičů s povinností označení štítkem rozšířil o vysavače a hned s 1. lednem 2015 přibydou trouby a digestoře. Smyslem legislativy související se štítkováním je zajistit srovnatelnost výrobků při jejich výběru a motivovat tak spotřebitele k energetickým úsporám a snížení spotřeby vody v domácnosti. Při nákupu spotřebičů se počítá s tím, že budou sloužit několik let. Zákazník by tudíž měl mít k dispozici maximální množství informací a možnost rozhodovat se při nákupu nejen na základě ceny výrobku, ale brát v potaz i budoucí náklady na provoz.

 

Aplikace ecoGator

Praktická aplikace

Pokud jste uživateli chytrého telefonu, může vám při hledání informací a srovnávání spotřeby výrobků pomoci bezplatná aplikace ecoGator. Stačí pomocí fotoaparátu v telefonu naskenovat energetický štítek, případně vepsat údaje přímo, a aplikace pomůže vybrat nejúspornější zařízení díky srovnání ročních nákladů na energie. Nabízí také možnost vytvořit si svůj seznam sledovaných výrobků a zprostředkovává další informace o úsporných spotřebičích. V aplikaci jsou pokryty tyto kategorie výrobků: osvětlení, televizory, pračky, sušičky, chladničky, mrazničky a myčky. Je dostupná pro zařízení s operačními systémy Android a iOS, více informací najdete na www.ecogator.cz, případně můžete aplikaci vyhledat přímo v obchodě s aplikacemi ve svém telefonu.

 

Co štítky neřeknou

Přestože jsou štítky bezpochyby užitečnou pomůckou, nelze se na ně zcela spoléhat. Jedním z důvodů je fakt, že uvedené informace a od nich se odvíjející zařazení do energetické třídy vycházejí z údajů deklarovaných výrobci a systematické ověřování správnosti je velice náročné. I my při testování sledujeme, kolik energie spotřebiče či elektronika odebírají. Naměřené hodnoty se však leckdy od oficiálních informací liší. Na vině je mimo jiné určitá nejednoznačnost metodiky měření, kterou si výrobci mohou interpretovat tak, aby jejich spotřebiče dosáhly lepších výsledků. Například pro výpočet roční spotřeby elektrické energie u vysavačů se používá poměrně jednoduchý vzoreček s několika proměnnými, ve kterém stačí v rámci povolené tolerance lehce upravit jednu z nich (čas), a už je roční spotřeba o 1 kWh nižší. Stejně tak lze vhodně upravit i výsledek účinku sacího výkonu na tvrdých podlahách s mezerami a štěrbinami, protože norma nestanovuje, z jakého materiálu má být mezera zhotovena. Pokud je z kovového materiálu, sací účinek je bez problémů stoprocentní, ovšem při použití tvrdého dřeva je účinek obecně nižší.

Přihlásit