Zdravá výživa bude tématem příštího Dne spotřebitelů

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.12.2014   

Tématem příštího Dne práv spotřebitelů (15. března 2015) bude dostupnost zdravých potravin a propagace zdravé výživy. Kampaň pořádá asociace spotřebitelských organizací Consumers International (CI) ve spolupráci s World Heart Federation (WHF).

Světový den práv spotřebitelů, který se slaví každého 15. března, bude příští rok podle CI zasvěcen zdravé výživě. Ve spolupráci s WHF, asociací světových kardiologů, také příští rok CI plánuje osvětovou kampaň ohledně zdravé stravy a její dostupnosti.

Podle WHF může nezdravé stravování za čtyři z deseti nejčastějších příčin úmrtí: vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cukru, nadváhu a obezitu a zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Od šedesátých let minulého století se navíc průměrný příjem kalorií na osobu denně zvýšil o celé dva tisíce.

Problém pak WHF vidí hlavně v chudých a rozvojových zemích. Tam bývá díky špatné infrastruktuře nedostatečné zásobení ovocem a zeleninou, které pak ve výsledku bývají cenově nedostupné. Naopak na trhu rozvíjejících se zemí jsou nejdostupnějším zdrojem kalorií nezdravé pochutiny plné tuků a cukrů, reklama na ně často bývá velmi agresivní a cílená na děti.

Ze statistiky, kterou WHF zveřejnila, vyplývá, že nezdravé stravování v současné době je ještě rizikovějším faktorem a častější příčinou úmrtí než kouření, osvětová kampaň je podle ní nutná. Zaměřit by se měla převážně na propagaci ovoce, zeleniny a luštěnin a způsobů přípravy pokrmů, při nichž se nespotřebovává nadměrné množství oleje. V plánu je i podpora zemědělství a posílení infrastruktury, které by mělo usnadnit dostupnost zemědělských plodin. Zdravá strava by měla být snadno dostupná i na pracovištích a ve školách.

CI chce také lobbovat za vyšší zdanění nezdravých potravin, stanovení limitů pro přidaný tuk a cukry v potravinách či omezit reklamu cílenou na děti. Nezdravé jídlo by tak mělo odpovídat podobné regulaci a předpisům jako například tabákové výrobky.
 

Přihlásit