Google plánuje dětské verze svých služeb

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.12.2014   

Internetový gigant Google se chystá v blízké době spustit dětské verze svých služeb. Informuje o tom americký deník USA Today a britský spotřebitelský portál Bitterwallet.

Americký zákon Children Online Privacy Protection Act, známý též pod zkratkou COPPA, je jedním z důvodů, proč děti mladší třinácti let nemohou používat mnohé ze služeb na internetu. Kromě jiného totiž zakazuje získávání a zpracovávání jejich osobních dat.

Mnoho dětí, kterým ještě nebylo 13 let, však internet stále používá. Google se proto rozhodl spustit dětské verze svých produktů a internetových služeb. Týkalo by se to nejen samotného vyhledávače, ale například i prohlížeče Chrome či videoportálu Youtube. Datum spuštění těchto služeb zatím není známé.

Upravené produkty by měly filtrovat nevhodný obsah či upravovat vyhledávání podle chuti dětského publika. Stále však platí, že nové verze software by o dětech neměly sbírat žádná osobní data a využívat je pro komerční účely.

Britský spotřebitelský server Bitterwallet tuto novinku vítá. Zároveň však poukazuje na to, že děti bývají často technicky zdatnější než jejich rodiče a překonat věková omezení obsahu pro ně nebývá žádný problém. Mezi internetovými uživateli také podle deníku USA Today panují obavy z přílivu reklam cílených na děti. S reklamou se v novém softwaru počítá, ovšem vzhledem k COPPA taková reklama nesmí být adresná. Stále navíc platí možnost využít software, který reklamu blokuje.
 

Přihlásit