„Uvádějte plnou cenu,“ žádají spotřebitelé prodejce aut

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.12.2014   

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond vede kampaň proti pohotovostním nákladům, které prodejci automobilů nezapočítávají do výsledné ceny. Jedná se většinou o poplatky za dopravu auta do autosalonu a jeho údržbu před koupí. U některých menších městských vozů jako Volkswagen Up! či Škoda Citigo mohou tvořit okolo osmi procent celkové ceny automobilu.

Consumentenbond poukazuje na skutečnost, že až do roku 2013 měli prodejci povinnost uvádět cenu kompletní, tedy se zahrnutím všech poplatků. To se změnilo s přijetím nové směrnice o výfukových plynech, která prodejcům umožnila emisní daň vypočítávat pouze z celkové spotřeby automobilu, zatímco dříve se lišila i podle tržní ceny. Změnu předpisů prodejci zneužili a začali uvádět cenu automobilu bez pohotovostních nákladů i pro koncového zákazníka.

Podle Consumentenbond se jedná o klamavou praktiku, která zákazníkovi znesnadňuje výběr a srovnání cen mezi jednotlivými prodejci. Vede proto kampaň „Stop pohotovostním nákladům“, která si klade za cíl obnovit povinnost prodejců uvádět konečnou cenu za automobil, včetně nyní vyjmutých pohotovostních poplatků. Tato povinnost by měla platit jak pro nové automobily, tak pro ojeté vozy z autobazaru, u kterých se potíže s poplatky také objevují.

Přihlásit