Američané se přetahují o dárky, pod stromečkem jsou ale často zklamaní

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.12.2014   

Podle amerického internetového portálu Consumerist se jeden z pěti amerických zákazníků při vánočních nákupech dopustil věcí, na které není hrdý. Týká se to hlavně přetahování či strkání s ostatními. Vydobytý dárek však v některých případech obdarované stejně zklamal.

Výzkum internetového portálu 1010data, přinesl zajímavé výsledky, které se týkají zvyklostí amerických spotřebitelů při vánočních nákupech. Celkově 21 % respondentů se přiznalo, že proto, aby získali vytoužený vánoční dárek, udělali něco, na co nemohou být hrdí.

Jednotliví zákazníci se přiznali, že někdy v tlačenici používali lokty či že rovnou odstrkovali ostatní zákazníky z cesty nebo předbíhali ve frontách. Někteří dokonce brali zboží z vozíků či košíků ostatních nakupujících či schovávali zboží, u kterého očekávali, že bude brzy zlevněné. Zajímavým příkladem je také situace, kdy jeden zákazník zaplatil druhému za to, že mu přenechal poslední kus vytouženého dárkového zboží.

Consumerist si snahu „získat to nejlepší i za cenu výpadku slušného vychování“ vysvětluje jinou statistikou. Ta ukazuje, že více než polovina spotřebitelů se setkala se zklamáním či odmítavou reakcí obdarovaného. Osmnáct procent ji dostalo hned pod stromečkem. Dalších dvacet procent zjistilo, že si obdarovaný na dárek stěžoval přátelům či rodinným příslušníkům a u deseti procent obdarovaný o nevhodném dárku vyprávěl na večírku či společenské akci. Jedno procento dotazovaných pak dokonce uvedlo, že špatně vybraný dárek přispěl ke konci jejich vztahu.

Podle Consumerist se ale obě statistiky nevylučují, i obtížně sehnatelný dárek může přivodit zklamání, případně se brzy rozbít či být po pár dnech zapomenut. Hon za těmi nejlepšími dárky je tak občas poněkud sysifovský.
 

Přihlásit