Falešné příhozy zamířily k soudu

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.10.2014   

Před německé soudy poprvé zamířil případ falešných příhozů na aukčním serveru, jednání prodejce bylo vyhodnoceno jako podvod. Za ten mu hrozí trest odnětí svobody v trvání až pěti let. Informují o tom internetové stránky německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest.

Jednalo se o aukci, kdy jeden z uživatelů německého eBay nabízel k prodeji svůj ojetý vůz značky Mercedes. O ten však ostatní nejevili příliš zájem, cena 2580 euro těsně před koncem aukce se mu pro prodej zdála příliš nízká. Proto si na svou aukci přihodil sám z jiného účtu či poprosil známého, aby cenu navýšil., který na poslední chvíli zvýšil cenu automobilu o 6000 euro, se však původní vítězce zdál nevěrohodný. Na podezřelého dražitele tedy upozornila administrátory, kteří potvrdili její domněnku.

Celá záležitost se dostala k soudu ve Frankfurtu nad Mohanem.Nepoctivý prodejce, který si zařídil přihazování, byl nucen zaplatit výherkyni náhradu škodyve výši 7420 euro. Jednalo se o výši rozdílu hodnoty vozu a vítězné nabídky ve chvíli před domluveným příhozem. Soud vyhodnotil záležitost jako podvod ze strany prodejce. Podle německého práva se jedná o trestný čin s horním rozsahem trestu pěti let odnětí svobody. V době vydání článku však nebyl definitivní verdikt soudu známý.

Internetové aukční servery jako eBay či Aukro proti podvodnému jednání bojují. Už v obchodních podmínkách je zakázáno, aby jeden uživatel používal více účtů, zakázána je také manipulace s příhozy. Administrátoři těchto serverů krom falešných příhozů také často řeší problémy s padělaným zbožím, či zbožím, které neodpovídá popisu. Vyskytují se i případy podvodů, kdy prodávající nabízí drahou techniku jako smartphony či přehrávače, místo nich však zasílá cihly či balíčky mouky. Jiní pak nezasílají vůbec nic, pouze inkasují platby.

Přihlásit