Minitest: Android TV a fotbalový režim

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2014

Výrobci televizí nabízejí celou řadu zaručeně užitečných funkcí a člověk přemýšlí, zda mají opravdu smysl a kterou případně oželet. Ukazuje se, že některé inovace jsou v době uvedení do prodeje spíše na půli cesty, než že by za sebou měly dokončený vývoj a byly opravdovým přínosem. Slouží zkrátka jen jako lákadlo k nákupu nového přístroje. Otestovali jsme televizor s operačním systémem Android TV a fotbalový režim slibující plnohodnotnější zážitek ze sledování utkání. Výsledky nás nepřesvědčily.

Philips 55PUS8809/12 je jednou z prvních Smart TV s operačním systém Android TV, která se dostala na evropský trh. Pro někoho mohou znít lákavě slova výrobců, že by mělo jít o podobný operační systém, jaký používají ve svých smartphonech nebo tabletech. Naučit se ovládat novou televizi by tak mělo být snazší. Už po prvních pár minutách je však jasné, že je tomu jinak. Prostředí Android TV se mu nejen nepodobá, ale odlišně se i chová. Celkově svým vzezřením ani funkcemi nevybočuje z řady mnoha operačních systémů používaných v jiných Smart TV.

Chytré ovládání s nedostatky

Duální řešení dálkového ovládání, které má z jedné strany klasickou podobu a z druhé nabízí variantu pro ovládání Smart TV, je teoreticky šikovné. Praktické využití při ovládání kurzoru na obrazovce pohybem dálkového ovladače je však problematické. Pohyby jsou pomalé, nepřesné, trhavé a v mnoha případech se stane, že kurzor jednoduše zmizí v okraji obrazovky a je potřeba ho hledat. Tento systém ovládání už Philips využil u některých svých televizorů bez Androidu, ve srovnání se Samsungem nebo LG však jeho řešení zaostává.

 

Nekompatibilita aplikací

Šikovná je funkce Apps, neboli seznam aplikací, který je pro Smart TV typický. Přes něj je možné přímo spustit Facebook, YouTube, Twitter nebo webový prohlížeč Google Chrome. Během první instalace je třeba pečlivě volit jednotlivé parametry, protože na nich bude záviset funkčnost mnoha aplikací, ať už těch předinstalovaných nebo v budoucnu stažených. Některé služby například nejsou k dispozici všude, záleží na konkrétní zemi. Změnit nastavení lze pouze úplným restartováním televize. Prostor pro aplikace udávaný výrobcem je 1,65 GB, ve skutečnosti však po první instalaci, která nakonfiguruje parametry televize, zůstává k dispozici pouze kolem 850 MB. 

V případě zaplnění paměti dlouho nebylo možné instalovat žádné další aplikace a to ani za předpokladu, že byl připojen externí harddisk. S novou aktualizací už to jde, je ovšem potřeba nechat zvolený datový nosič naformátovat televizí. Vyřešena naopak zatím nebyla nekompatibilita některých aplikací dostupných na Google Play. Většina jich je hned zpočátku systémem odfiltrována jako nevhodná a z těch, které jsou uživateli nabídnuty, nakonec většina vinou nekompatibility stejně nefunguje.

Philips 55PUS8809/12, na kterém byl operační systém Android TV testován, se tak ve výsledku příliš neosvědčil. Jeho Smart TV ničím nevybočuje ze standardů a nekompatibilita aplikací se špatným ovládáním kurzoru ji naopak staví do průměru. 




Rozdíl mezi sledováním utkání v normálním (nahoře) a speciálním fotbalovém (dole) režimu, u kterého je patrné nastavení podsvícení na maximum.
 

Fotbal to je hra

Opusťme Android a vraťme se o několik měsíců zpět. Mistrovství světa ve fotbale je událost, která každé čtyři roky přitáhne k obrazovkám stamilióny diváků. Toho se rozhodli využít výrobci a u příležitosti konání letošního šampionátu uvedli na trh televizory vybavené tzv. fotbalovým režimem. My jsme ho otestovali na modelu Samsung řady H6470. Jak se ale ukázalo, využití této funkce mnoha fanouškům může zážitek z fotbalu spíše znepříjemnit. I když obsahuje spoustu dobrých myšlenek, většina jich není dotažena k uspokojivému výsledku. 

První selhání spočívá v okamžitém zhoršení kvality obrazu po navolení tohoto speciálního režimu. Podsvícení i kontrast jsou jednoduše nastaveny na maximum, ostrost a sytost barev se rapidně zvýší a barevný odstín se přenastaví na „cool“ (nárůst bílé barvy, přidán modrý odstín). Výsledkem je přesvícený obraz, který sice lze sledovat i za slunečného dne, jinak je ale takové zobrazení mnohem horší než v běžném režimu. Bohužel není ani možné toto nastavení upravit, neboť menu je po dobu spuštění fotbalového režimu uzamčeno.

Polovičatá řešení

Dalším nedostatkem je funkce nahrávání, které se automaticky spustí, jestliže je během fotbalového režimu k televizi připojen externí harddisk. Funguje však pouze v případě, kdy je signál přijímán digitálním tunerem zabudovaným v televizoru. Pokud využíváte set-top box nebo externí přijímač, pořízení záznamu není možné. Na druhou stranu se může divák kdykoliv vrátit v záznamu a sledovat různé okamžiky zápasu, aniž by se tím proces nahrávání přerušil.

Zajímavou funkcí, kterou je ale možné využít pouze během nahrávání, je High-light. Díky ní lze stiskem tlačítka na ovladači označit konkrétní momenty v zápase. Vzápětí se automaticky nahraje deset předcházejících a deset následujících sekund. Divák si tak sám vytváří vlastní databázi okamžiků hodných zapamatování. Dobrým nápadem je jistě i funkce zoom, která rozdělí obrazovku na devět polí a divák si může jakýkoliv ze segmentů přiblížit. Zvětšený výřez je však v nesrovnatelně nižší kvalitě a osvědčí se pouze u přenosů s vysokým rozlišením.

Vylepšení zvuku slibující atmosféru stadionu je také problematické. Frekvence typické pro lidský hlas se sníží, zatímco ty zbylé zůstávají beze změny, nebo jsou zvýrazněny. Někdy je zvuk zvláštní a není jasné, proč se úprava týká i hlasu komentátora. Možnost přístupu na sociální sítě během sledování zápasu pak není příliš revoluční a může být využívána i mimo fotbalový režim. 


Přihlásit