Test tabletů 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2014

Nejlevnější tablety v testu vyjdou na jeden až dva tisíce korun, podezřele nízká cena jde však ruku v ruce s nízkou kvalitou. Laciné přístroje mají hůře čitelné displeje, slabý výkon, pochybnou konstrukci nebo krátkou výdrž baterie. Místo zábavy se tak s nimi dostaví spíše frustrace. Pořídit dobrý tablet za rozumnou cenu přitom není zas takový problém. Celkem solidní malý tablet koupíte už za tři tisíce, velký za zhruba pět tisíc. Nejlepší a nejvýkonnější modely pak nabízejí po všech stránkách vysoký komfort, stojí však několikanásobně více.

Tablety se díky své praktičnosti a všestrannosti rychle staly jedním z hlavních nástrojů komunikace, vyhledávání informací a přístupu k digitálnímu obsahu vůbec. Svou rostoucí popularitou konkurují společně s chytrými telefony klasickým notebookům a nemalý podíl na jejich šíření má bezpochyby pokračující snižování cen. Tabletů všech možných velikostí je dnes na trhu požehnaně a drahé modely představují jen vrcholek ledovce.

V poslední době se roztrhl pytel zejména s levnějšími přístroji, přitom zdaleka ne všechny jsou na tom s kvalitou zle. Naopak, čím dál více cenově dostupných tabletů nabízí přijatelný obraz, ucházející výkon i obstojnou výdrž baterie. Přestože celkově za nejnovějšími top modely v lecčem zaostávají, pro běžné každodenní použití mnohdy bohatě dostačují. Ovšem vybírat je třeba obezřetně a šetření za každou cenu se může celkem snadno vymstít.

Velký mezinárodní test, na kterém se podílíme s dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi, odhalil významné rozdíly v kvalitě displejů, jednotlivých funkcí, výkonu i provozní době, které však ne vždy byly závislé na ceně. Z desítek modelů otestovaných v uplynulém roce jsme pro tuto publikaci vybrali 17 velkých a stejný počet menších tabletů, výsledky dalších v českých obchodech dostupných přístrojů pak najdete v naší online databázi.


Testované produkty (porovnat)


Přihlásit