Britské skandály s potravinami pokračují, falšují se i kozí sýry

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 29.10.2014   

Britská spotřebitelská organizace Which? odhalila tento rok již třetí skandál v potravinářství. Kromě jehněčího curry a fish&chips se ve Velké Británii falšují i kozí sýry. Prokázal to průzkum z konce října letošního roku.

Stoupající poptávka zapříčinila v poslední době ve Velké Británii nedostatek kozího mléka. Obchody však stále doplňovaly kozí sýry, což se spotřebitelské organizaci Which? zdálo podezřelé. Proto spolu s profesorem Chrisem Elliotem z Queens’s University v Belfastu, vládním odborníkem na falšování potravin, provedla průzkum v supermarketech, menších prodejnách potravin i na trzích.

Devět ze 76 testovaných vzorků bylo falšovaných. V těchto devíti vzorcích byla část kozího mléka nahrazena ovčím. Tři z falšovaných sýrů ho obsahovaly osmdesát procent, tři okolo padesáti procent, poslední tři pak okolo pěti procent. Pravý kozí sýr však může být vyráběn pouze z kozího mléka, ostatní potraviny měly být označeny jako sýr ze směsi kozího a ovčího mléka.

Jedná se o třetí případ klamání spotřebitelů v tomto roce, který Which? odhalila. V květnu informovala o falšovaném jehněčím curry, v září pak proběhla aféra s fish&chips vyráběnými z podřadného druhu tresky. Největší potravinovou aférou odhalenou na Britských ostrovech stále zůstává skandál s koňským masem z počátku roku 2013. V tomto případě nepoctiví obchodníci vydávali koňské maso za mnohem dražší hovězí, falšovány byly převážně výrobky z mletého masa.
 

Přihlásit