Test kombinovaných chladniček 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2014

Chladnička je přístroj, který se podílí největší měrou na spotřebě elektřiny. V průměru to je kolem 20 procent celkové spotřeby domácnosti, proto je obzvlášť důležité vybrat úsporný a kvalitní model. Ten by měl především dokázat potraviny po uložení rychle zchladit nebo zmrazit na optimální teplotu, a tím umožnit jejich dlouhé uchování. Důležitými vlastnostmi jsou také odolnost proti kolísání okolní teploty, kvalita izolace a hlučnost. Na všechny zmíněné aspekty jsme si důkladně posvítili v testu 24 kombinovaných chladniček.

Náš test byl zacílen na kombinované chladničky s mrazničkou v nejvíce prodávané praktické konfiguraci chladnička nahoře, mraznička dole. Až na jedinou výjimku měly všechny v mrazničce tři šuplíky, modely Beko CSA 22020 a Liebherr CUPsl2721 pouze dva. Složení chladicí části bylo rozmanitější – počet poliček se pohybuje od tří do pěti, počet šuplíků od jednoho do tří. Některé modely byly vybaveny i speciální přihrádkou na uchovávání choulostivých potravin, jako jsou čerstvé maso nebo ryby (výrobci ji nazývají například BioFresh, CoolSelect a podobně). V ní je nižší teplota než ve zbylé části chladničky, nejčastěji 2 °C oproti okolním 5 °C, a zároveň je tu i nižší vlhkost. Všechny testované modely používají jako chladicí médium ekologicky bezpečný typ s označením R600a a mají vnitřní povrch ošetřený antimikrobiální vrstvou, která zabraňuje množení choroboplodných zárodků.

Chladničky jsme podrobili testům teplotní stability, kdy jsme sledovali vliv okolní teploty na správné fungování chladničky a mrazničky. Některé modely mají při nízkých či vysokých teplotách problémy s udržením správné teploty uvnitř. Zaměřili jsme se také na jejich fungování při nastavení vnitřních teplot doporučených výrobcem. Mezi nejdůležitější zkoušky patřil test chladicího a mrazicího výkonu, tedy jak rychle dokážou jednotlivé modely zchladit a zmrazit čerstvé potraviny na požadovanou teplotu. Některým modelům trvalo zachlazení téměř 18 hodin, což hodnotíme špatnou známkou. Nedostatky jsme zaznamenali také při testu mrazicího výkonu, kdy v některých případech bylo zapotřebí dlouhých 40 hodin.

Také spotřeba energie je velice důležitou vlastností chladničky. Výrobcem uváděné údaje bývají měřeny za ideálních podmínek, my počítáme s reálným používáním, kdy přibližně jednou týdně je potřeba některé nakoupené potraviny uložit do mrazničky a dvakrát týdně do chladničky. Rozdíly mezi spotřebou udávanou výrobcem a námi vypočítanou jsou v řádech desítek, někdy se přehoupnou i přes sto kilowatthodin. Zajímala nás také izolace, obsluha nebo hluk chladniček.


Testované výrobky - chladničky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chladničky kombinované s mrazničkou 2014 (23 výrobků)
poslední aktualizace: 27.11.2014


Přihlásit