Francouzští zelináři klamou s označováním původu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.11.2014   

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir informuje o problémech s označováním ovoce a zeleniny. Prodejci často klamou při uvádění země původu, za francouzské označují ovoce i zeleninu z jiných evropských zemí. Týká se to jak zboží ze supermarketů, tak z farmářských trhů.

Stejně jako v jiných zemích se i ve Francii velké popularitě těší regionální potraviny. Důvodem nebývá jen patriotismus, ale podle UFC Que Choisir také ekologie a snaha vyhýbat se dlouhé uhlíkové stopě zboží transportovaného z dálky. Prodejci však tento zájem spotřebitelů často zneužívají a při označování původu ovoce a zeleniny klamou.

Z devíti tisíc testovaných vzorků bylo klamavě označeno celých deset procent. Ovoce a zelenina označená konkrétním regionem původu často pocházela ze zcela odlišné části Francie, někdy pak i z jiné evropské země. UFC překvapilo, že se ve velkém podvádělo i na venkovních trzích. Procento klamavě označeného ovoce či zeleniny tam bylo stejně vysoké jako v supermarketech.

Klamavé označení původu bylo nejčastějším, ale zdaleka ne jediným problémem. Prodejci klamali na váze, u zeleninových a ovocných výrobků také někdy neodpovídaly obsahy živin. Nejzávažnější, avšak nepříliš časté porušení zákona se týkalo falšování ochranných známek zeměpisného původu.

UFC také upozorňuje, že někteří z prodejců se snažili vyvléknout z odpovědnosti. Velkým písmem sice inzerují regionální potravinu, malým však uvedou, že regionální producent není jejich výhradním dodavatelem. Jiní si zase vyhrazovali právo doplnit zboží obdobným s odlišným původem v případě nedostatku. Takové zboží by však mělo být jasně označeno skutečným místem původu.
 

Přihlásit