Doprava „zdarma“ podraží

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.11.2014   

Doprava zboží z e-shopů nabízená zdarma nebývá úplně bezplatná. Většinou se odrazí v ceně zboží. Prodejci navíc vědí, že zákazník rád udělá větší nákup, pokud je doprava zdarma pouze pro nákupy od určité výše kupní ceny. Proto před svátky zvyšují hodnotu nákupu, při níž je možné získat dopravu zdarma.

Internetový server Consumerist upozorňuje, že před letošními svátky „doprava zdarma“ v USA podraží. Prodejci totiž zvýšili hodnotu nákupu, od níž poskytují dopravu zdarma z průměrných 75 na 82 dolarů, tedy přibližně o 150 korun.

Obchodníci počítají s tím, že poštovné zdarma je pro zákazníky natolik důležité, že raději utratí více za zboží. Prokazují to průzkumy, které ukázaly, že zákazník, který si může vybrat, zda utratit 70 dolarů za zboží a pět dolarů za poštovné, nebo 75 dolarů za zboží včetně poštovného, si většinou zvolí druhou variantu. Zákazníci si také raději objednali navíc drobné zboží, které je přeneslo přes hranici, za níž je poštovné zdarma.

Cena za poštovné, respektive poštovné zdarma je také významnou součástí konkurenčního boje mezi jednotlivými prodejci. Ovšem i ti, kteří ho nabízejí zdarma, bez omezení výší hodnoty nákupu, si musí cenu poštovného vynahradit jinde. Většinou se o cenu potenciálního poštovného prodraží jednotlivé výrobky.
 

Přihlásit