Záruky nejnižší ceny často nic nezaručují

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.11.2014   

V Německu na podzim padl první postih za nesplnění inzerované „záruky nejnižší ceny“. Takovou záruku prodejci často definují vágně a omezují ji mnoha svazujícími podmínkami či velmi krátkým časovým obdobím, kdy se může uplatnit.

K soudu se záruka nejnižší ceny dostala poprvé v německém Hamburku. Zákazník si zde u řetězce Media Markt koupil kávovar za 750 euro, na který se vztahovala zmíněná záruka. Nedlouho nato však zjistil, že u konkurence je ten samý model k sehnání za pouhých 499 euro. Media Markt odmítl rozdíl doplatit, i když zákazník přinesl akční leták konkurence, který rozdíl prokazoval.

Poškozený zákazník se obrátil k soudu a ten mu dal za pravdu, Media Markt mu musel doplatit rozdíl v ceně. Kdo slibuje záruku nejnižší ceny, musí jí opravdu dostát. Prodejci se však tyto nabídky v obchodních podmínkách snaží omezovat, oblíbeným způsobem je například vzdálenost levnějšího obchodu, která musí být do určitého počtu kilometrů. Záruka bývá také omezena několika málo dny. Někdy bývá v podmínkách, že se musí jednat o přesně shodný výrobek včetně barvy. U některých prodejců také taková nabídka neplatí pro srovnání s internetovými prodejci.

Na své přísné podmínky se prodejci rádi odvolávají. Někdy dokonce zákazníkům tvrdí, že na tento druh výrobku se záruka nejnižší ceny nevztahuje, ačkoli nic takového v obchodních podmínkách nemají. S tím, jak píší stránky spotřebitelské organizace Stiftung Warentest, se němečtí zákazníci setkávali často. Většinu těch, kteří se snažili uplatnit záruku nejnižší ceny, prodejci pouze odbyli.
 

Přihlásit