Italské banky zdržují přechod klientů ke konkurenci

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.10.2014   

Italský antimonopolní úřad začal v polovině října tohoto roku vyšetřovat banky Intesa Sao Paulo a Barclay’s, které zákazníkům znesnadňují přechod ke konkurenci. Týká se to hlavně neúměrného zdržování klientů příliš dlouhým procesem rušení účtů.

Podle stížností italských spotřebitelů přechod od bank Barclay’s či Intesa Sao Paulo ke konkurenci někdy trval až tři měsíce. Tak dlouho trvalo, než banky zrušily původní účet. Jejich klienti, kteří se rozhodli změnit bankovní ústav, však po tyto tři měsíce stále museli platit poplatky spojené s vedením účtu.

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo proto podala stížnost k antimonopolnímu úřadu. Banky Intesa a Barclay‘s podle Altroconsuma zneužívaly svého dominantního postavení a narušovaly tak hospodářskou soutěž. Úřad jeho stížnosti vyhověl a začal se případem v polovině října zabývat.

Problém u těchto bank nebyl jen v neúměrně dlouhých dobách zrušení účtu, ale také v nejasně stanovených obchodních podmínkách. Barclay’s v nich uváděla, že lhůta pro zrušení kreditního účtu je deset dní, ovšem zcela chyběla informace o tom, jak dlouho by to mělo trvat u běžného účtu. Intesa Sao Paulo uváděla, že zákazník bude o zrušení účtu informován do tří dnů, ale údaj o lhůtě, v níž by měla banka účet zrušit, bylo obtížné najít. Podle využívaných služeb by pak mohl klient na zrušení účtu čekat až padesát dní.
 

Přihlásit