Před praním odstraňte dítě

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Informace na obalech výrobků by měly spotřebiteli pomáhat při nákupech. Jejich luštění však občas připomíná hledání cesty v nepřehledné džungli plné nicneříkajících, ba i zavádějících tvrzení. Občas se "zadaří" i opravdové kuriozity, a to nejen v našich zeměpisných šířkách. Časopis americké spotřebitelské organizace Consumers Reports vyhlašuje každoměsíčně soutěž „Selling it“, v níž oceňuje čtyři nejkurióznější tvrzení na obalech, výrobcích a v reklamách.

Databáze nadměrných obalů

Klamání spotřebitele a nešetrnost k životnímu prostředí, to mohou být důsledky nadměrných obalů výrobků.

Časopisu dTest provozuje na stránce www.dtest.sk/nadmerne-obaly databázi nadměrných obalů, do které může přispět každý čtenář či čtenářka a upozornit tak ostatní spotřebitele na výrobky, jejichž obal klame svou velikostí.

Zatímco čeští spotřebitelé se v minulosti setkali s taveným či smaženým sýrem, který neobsahoval ani kapku mléka, američtí spotřebitelé našli opačný problém. Na obalu smetany s velkým označením „dairy-free“, tedy bez mléka, se objevilo varování „Obsahuje mléko“. Jednalo se ve skutečnosti pouze o mléčný protein kasein, i tak se ale jedná o produkt nevhodný pro alergiky či vegany. Jiný výrobce zase sliboval stoprocentní pomerančový džus, ten však kromě jiného obsahoval aspartam, citrát sodný a barviva.

Podobných sebe-popírajících výrobků Consumer Reports nashromáždil mnohem více. V minulosti například čtenáři zaslali redakci žárovku, která na obalu slibovala výdrž 22 let, v příbalovém letáku se však psalo, že její průměrná životnost je pět let. Kuriózní byl také hrníček s potiskem „NOT made in China“, vyrobený v Číně. Jiný výrobce prodával cement, k němuž přiložil varování „s látkou zacházejte pouze v ochranných rukavicích a zabraňte kontaktu s pokožkou“, na reklamní fotografii s ním však manipuloval pár v tričkách s krátkým rukávem, kraťasech a bez rukavic.

Rubrika „Selling it“ se věnuje i nadměrným obalům. Stejně jako v České republice jsou v USA k dostání kelímky jogurtů, plné pouze do dvou třetin výšky, případně tužidlo, jehož výrobce zvětšil obal a zmenšil objem obsahu, toto je však pouze špičkou ledovce.

Někdy obal či upozornění na výrobku pouze prostě nedává smysl nebo prodejce inzeruje naprosto zřejmá fakta. Tak tomu bylo v případě čističe odpadu bez lepku či sušenek, které podle výrobce obsahují „přírodní aroma a jiné přírodní aroma“. Výrobce dětského oblečení na nášivce varoval „před praním odstraňte dítě“. Ručník do posilovny zase nesl varování „Před použitím tohoto fitness výrobku se nejprve poraďte s vaším lékařem, zda je pro vás vhodný“.


Článek byl publikován také na novém portálu spotrebitele.dtest.cz, kde najdete denně aktualizované zprávy se spotřebitelskou tématikou z mnoha zemí světa.

Přihlásit