Italská Altroconsumo zpochybňuje účinky kustovnice Goji

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.11.2014   

V posledních letech se módní superpotravinou stala kustovnice čínská, prodávaná také pod svým původním názvem Goji. Její prodejci slibují, že by měla pomáhat snižovat cholesterol, zpomalovat stárnutí či předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo však varuje, že tyto sliby jsou nepodložené.

Kustovnice bývá často prodávána jako klenot tradiční čínské medicíny, jsou jí připisovány téměř zázračné účinky kvůli údajně vysokému obsahu antioxidantů. Kromě jiného by měla podporovat potenci, předcházet rakovině a nemocem krevního oběhu či snižovat cholesterol.

Toto nadšení však mírní Evropská agentura pro bezpečnost potravin. Laboratorní testy neprokázaly ani dostatečný antioxidační účinek, prodejci tudíž nesmí používat označení jako „obsahuje antioxidanty“ či „přispívá k ochraně buněk“. Podle Altroconsuma nejsou prokázány ani ostatní slibované zázračné účinky.

Altroconsumo označuje kustovnici jako obyčejné ovoce, které se obsahem zdraví prospěšných látek nijak nevymyká z průměru. Rozhodně se však nejedná o zázračný lék na vše či ideální doplněk diety.
 

Přihlásit