Děti, máte malé kapesné? Půjčíme vám.

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 12.11.2014   

V Londýně se objevil nový poskytovatel rychlých půjček, Pocket Money Loans, který cílí na děti od tří let. Jde o satirický projekt britského umělce Darrena Cullena, kterému vadí, že mnozí poskytovatelé půjček svou reklamou cílí na děti svých klientů.

Pocket Money Loans slibuje půjčku až do výše dvaceti liber, do tří minut a při včasném splácení dostane klient dárek – postavičku Pana Exekutora. RPSN je 5000 % a cílovou skupinou jsou děti od tří let, kterým rodiče nedají dost peněz na nový iPad, sladkosti či samolepky. V nabídce je i možnost hypotéky na skákací hrad či leasingu na autíčka.

I když Pocket Money Loans na konci října tohoto roku otevřela svojí provozovnu, vymalovanou pastelovými barvami a plnou hraček, nejedná se o nový druh neetických půjček, nýbrž o satiru. Za projektem stojí britský umělec Darren Cullen, kterému vadilo, že poskytovatelé nevýhodných rychlých půjček často svou reklamu cílí spíše na děti svých zákazníků.

„Téměř každý poskytovatel půjček má svého plyšového maskota, v provozovně dětský koutek, dětem její pracovníci rozdávají bonbony či balonky,“ řekl v rozhovoru pro Huffington Post Cullen, který se ve svém novém projektu rozhodl absurditu situace dovést do krajnosti. Projekt má úspěch, informace o dětské „úvěrovce“ se na internetu rychle šíří, zvláště díky pobouřeným uživatelům, kteří nepochopili, že se jedná o nadsázku.

V kamenné provozovně pak místo poskytování nevýhodných půjček probíhá vernisáž satirických plakátů, které si v podobném duchu berou na paškál neetickou a klamavou reklamu. Cullen také spustil blog se stejným tématem, který kritizuje reklamu cílenou na děti a varuje klienty před následky neuváženého zadlužování. Nelíbí se mu ani deregulace britského finančního trhu, díky které se podle Cullena ze záchranné sítě stala síť vlečná v rukou finančních institucí
 

Přihlásit