Britští podvodníci se vydávají za pracovníky banky

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 10.11.2014   

Ve Velké Británii pokračuje aféra s podvody po telefonu. Nově podvodníci rozšířili svůj arzenál o takzvaný „number spoofing“ čili falšování telefonních čísel. To jim usnadňuje vydávání se za pracovníky banky či státních institucí. Informuje o tom spotřebitelská organizace Which?

Podvody po telefonu, takzvaný vishing, jsou ve Velké Británii čím dál častější. Jedná se o metodu, při které se podvodník vydává za zaměstnance banky, policistu či státního úředníka a snaží se oběť přimět k vyzrazení citlivých bankovních údajů. V některých případech se pak nepoctivec snaží osobu na druhém konci telefonní linky přesvědčit k převodu peněz na jiný účet.

Na konci října tohoto roku se navíc rozmnožily případy, kdy podvodníci pro zdokonalení iluze využívají i technologii, která na telefonu oběti jejich číslo zobrazí jako jiné, většinou číslo banky či státní instituce. Takzvaný „number spoofing“ sice není žádnou novinkou, britští nepoctivci ho však začali masověji využívat až letos.

Spotřebitelská organizace Which? zákazníky před falešnými čísly varuje. Odpovídající telefonní číslo již podle ní není dostatečným důkazem identity volajícího. Naopak, pokud se bude volající snažit zdůraznit telefonní číslo jako potvrzení pravosti telefonátu, nejspíše se bude jednat o podvod. Zaměstnanec banky ani policista nikdy nevyžaduje citlivé údaje jako PIN, číslo karty či datum její expirace. Majitelé účtů by je rozhodně neměli sdělovat po telefonu ani e-mailem.
 

Přihlásit