Na charitu přispějte raději přímo, ne koupí trička

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.11.2014   

Je mnoho způsobů, jakými se prodejci snaží zákazníka nalákat ke koupi. Jednou z rozšířených marketingových metod je příslib, že část výdělku obchodník pošle na charitu. Podle americké spotřebitelské organizace Consumer Reports (CR) společnosti často nastavují podmínky svého příspěvku na dobročinné účely neprůhledně a navíc se nejedná o zcela efektivní způsob pomoci.

V USA společnosti slibují zaslat část svého výdělku na charitu již od roku 1983. Prvním, kdo podobnou nabídku spustil, byla společnost American Express, provozovatel stejnojmenných kreditních karet. Ta přislíbila procento svých zisků věnovat pro renovaci sochy Svobody.
Od té doby podobné možnosti přispět na charitu nabízí mnoho obchodníků. Nejčastěji je možné se s nimi setkat před Vánoci, kdy se prodejci snaží využít dobročinnosti svých zákazníků. Průzkumy, citované CR, totiž prokazují, že v případě obdobné ceny a kvality dvou výrobků ve stejné kategorii dává významné procento zákazníků přednost tomu, z jehož prodeje jde alespoň část tržby na charitu.

Takový model se osvědčil například Breast Cancer Research Foundation (BCRF), jejíž výrobky jsou k dostání u více než sta různých velkých řetězců. Za minulý rok na boj proti rakovině prsu získala více než 27 milionů dolarů. BCRF je však charitativní neziskovou organizací, která pro charitativní účely poskytla 91 % veškerých tržeb.

Ke klasickým komerčním prodejcům bývají zákazníci skeptičtější. Prodejci často podobné akce totiž využívají pro zlepšení svého mediálního obrazu či nalákání nových zákazníků a samotný příspěvek charitě bývá zanedbatelný. Aby spotřebitel zjistil, jaká část z tržeb bude poskytnuta charitě, bývá často odkázán na nepřehledné obchodní podmínky. Někteří z prodejců pak ani nespecifikují procento pomoci.

CR také upozorňuje na výzkum katedry marketingu Michiganské univerzity. Ten prokazuje, že lidé, kteří zakoupili výrobky, z jejichž prodeje by měla část tržeb směřovat pro dobrou věc, následně méně přispívají na charitu. Rozdíl v efektivitě výběru je pak značný a velmi záleží na tom, zda zákazník přispěje třicet dolarů přímo charitě či zda si za tu samou částku zakoupí tričko, z jehož prodeje na konto dobročinné společnosti směřuje pouhých několik procent. Z pragmatického hlediska CR také upozorňuje spotřebitele, že zatímco finanční příspěvky je možné odepsat z daní, u charitativní koupě to možné není.
 

Přihlásit