Jak vybrat digestoř

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2020 Obsah listopadového dTestu

Aktualizováno: 4.11.2015

Na internetových portálech jsou nabízeny ne stovky, ale tisíce modelů digestoří všech typů. Pokusíme se vám poradit, jak vybrat ten nejvhodnější pro vaši domácnost.

Vybírat můžete mezi čtyřmi typy digestoří neboli odsavačů par:

  • Klasické komínové bývají zajímavým designovým kouskem kuchyně a výrobci a prodejci jsou tou nejvíce doporučovanou variantou. Jsou totiž napojeny na potrubí vyvedené mimo kuchyň (například do větrací šachty, do komínu nebo přímo ven z objektu), což je z pohledu funkčnosti ta nejefektivnější varianta.
  • Někteří však dají přednost vestavným modelům, jejichž odtahové potrubí se dá zabudovat do horní řady skříněk kuchyňské linky a nenarušuje tak vzhled kuchyně.
  • Podvěsné modely se stejně jako vestavné umísťují pod horní skříňky kuchyňské linky, ale fungují pouze v režimu recirkulace vzduchu, ve kterém nasávaný vzduch filtrují přes filtr s aktivním uhlím a pachový filtr a poté ho vracejí zpět do místnosti.
  • Posledním typem jsou ostrůvkové digestoře, které se využívají v kuchyních s varnou plochou umístěnou uprostřed místnosti. Není tedy součástí kuchyňské linky. Odtahové potrubí tak nelze vést do zdi, ale musí být vedeno stropem.

Komínové, vestavné a ostrůvkové digestoře využívají režim přímého odtahu vzduchu mimo objekt, podvěsné modely ho v režimu recirkulace vracejí zpět do místnosti. Ze srovnání dvou systémů vychází lépe přímý odtah vzduchu. Je efektivnější a odpadá při něm nutnost používat a měnit pachové a uhlíkové filtry. Mění se zpravidla jednou za šest měsíců, ale důležité samozřejmě je, jak často a co vaříte. Uhlíkový filtr navíc snižuje výkon odsávání, někdy až o 20 procent.

Výkon není vše

Výrobci a prodejci na svých stránkách tvrdí, že velikost vaší kuchyně je rozhodující pro výběr digestoře. Nejdůležitější vlastností je podle nich výkon. Udává se v hodnotách objemu vzduchu, který je ventilátor schopen za hodinu odsát (m3/h). Optimálně by měl být vzduch v místnosti vyměněn desetkrát, jenže v situaci, kdy je kuchyň spojena i s obytnou částí, by bylo zapotřebí pořídit digestoř s obrovským výkonem. Například při rozloze 40 m2 a výšce stropu 3 m, což odpovídá objemu vzduchu 120 m3, by byl zapotřebí výkon 1200 m3/h. Ovšem při tak velkém výkonu by společně s párou nasycenou tukovými částicemi odcházelo z místnosti i teplo. Výrobci proto pro tyto prostory doporučují minimální výkon 600 m3/h.

Naše testy však ukázaly, že výkon není tou jedinou vlastností, která se podepisuje na schopnosti odsávání par. V testovací místnosti s objemem vzduchu cca 22 m3 dosahovaly stejných výsledků modely s výkonem 350 i 600 m3/h. Velmi důležitá je totiž i samotná konstrukce digestoře – například pozice filtrů, jejich celková plocha, vnitřní vedení vzduchu, hloubka digestoře a samozřejmě provedení odtahu. V žádném případě nepoužívejte užší potrubí, než je průměr výstupu z digestoře. Došlo by totiž ke snížení výkonu a zvýšení hlučnosti. Důležité je také vedení odtahového potrubí, které by mělo mít co nejpřímější a také nejkratší cestu bez zbytečných záhybů, protože i to vede ke snížení výkonu.

Velikost, hlučnost a osvětlení

Velikost varné plochy je většinou 60 centimetrů a tomu odpovídá i velikost, respektive šířka digestoře. Někdy však můžete narazit na doporučení, že pro lepší odsávání byste měli pořídit širší digestoř, například 90 centimetrů. Ani tato skutečnost se však v našem testu nepotvrdila.

Hlučnost digestoře je obzvlášť důležitá v případě, kdy je kuchyň spojená s obytnou částí. Při těchto dispozicích doporučujeme, aby hlučnost na nejvyšší rychlostní stupeň nebyla vyšší než 60 decibelů, protože to je hladina hluku běžného rozhovoru, který je například při sledování televize už poměrně rušivým elementem. Lepší jsou však hodnoty kolem 55 decibelů.

Při výběru digestoře neopomeňte další důležitý prvek, kterým je osvětlení. Ujistěte se, že žárovky jsou nasměrovány kolmo na pracovní plochu a nejsou utopeny uvnitř digestoře. Na kvalitě osvětlení se odráží také materiál, ze kterého je zhotoven kryt osvětlení. Pokud není čirý, ale z matného plastu, snižuje to intenzitu i jas.

Databáze testovaných výrobků

Digestoře (53 výrobků)
poslední aktualizace: 28.12.2018


Přihlásit