Jak vybrat rychlovarnou konvici

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.11.2022

Rychlovarné konvice jsou rychlé a efektivní – vodu na kávu nebo čaj uvaříte pohodlně během chvíle a s nízkou spotřebou. Platí to alespoň pro kvalitní výrobky. Ty by se neměly na povrchu zahřívat tak, aby uživatele popálily při dotyku. Jak vybírat mezi rychlovarnými konvicemi nejrůznějších typů?

Vybírat rychlovarnou konvici na základě jejího příkonu není dobrá volba. Naše testy ukazují, že dva modely se stejným příkonem nemusejí být stejně rychlé. Svoji roli při vaření totiž může hrát i převařování vody, tedy čas, kdy voda v konvici vře, aniž by nadále rostla její teplota. Zatímco některé konvice se vypnou ihned po uvaření vody, jiné běží zbytečně další sekundy, v současném testu nejvíce devět sekund.

Objem a velikost

Velikost a objem konvice by měly odpovídat vašim potřebám a možnostem. Větší objem samozřejmě využijí domácnosti s více členy, důležité je sledovat i minimální možné naplnění – potřebujete-li konvici jen pro sebe, je zbytečné připravovat vždy alespoň půl litru vody. Ve hře je také umístění konvice v kuchyni, poloha zástrčky nebo délka kabelu. Vybírejte i na základně velikosti dřezu – jestliže máte menší, těžko budete vodou plnit větší konvice. Není také vhodné postavit konvici vedle sporáku, umyvadla nebo na mikrovlnnou troubu.

Na trhu je nabídka konvic široká, jejich objem se pohybuje v rozpětí od 0,5 do 3 litrů. Pro dvoučlennou domácnost je nejvýhodnější volbou konvice s objemem 1,2 litru, případně 1,7 l, se kterou můžete počítat i v případě návštěv. Na současných konvicích už nechybí na obou stranách ryska ukazující množství vody.

Obsluha a bezpečnost

Kvalitní konvice by měla během svého provozu upozorňovat na svoji činnost i jiným způsobem než hlučností, například svítící diodou. Jestliže je přístroj vybaven dalšími funkcemi, jejich ovládání má být srozumitelné běžnému uživateli. Manipulace s konvicí má být snadná a bezpečná, konec konců operujeme s elektrickým přístrojem, který ohřívá vodu na teplotu 100 °C. Špatně tepelně odizolovaná zařízení tak mohou člověka popálit.

Výhodou při používání konvice je možnost jejího naplnění přes zobáček, tedy bez nutnosti otevírat víko. Užitečnou výbavou je také tlačítko na automatické otevírání víka konvice. Před koupí konvice si ho však v obchodě náležitě vyzkoušejte, protože někdy se víko po stisknutí tlačítka ne zcela otevře a člověk mu stejně musí dopomoci rukou. Tato vychytávka pak pozbývá smysl.

Rizika spojená s používáním konvice

Používání plastových rychlovarných konvic je opředeno jakousi záhadou – některé nové konvice nepříjemně zapáchají. Výrobci doporučují, abyste před prvním použitím konvici několikrát vyvařili a tím ji nepříjemného zápachu zbavili, ale jak víme od našich čtenářů, někdy to nezabírá. Nepomáhá ani ocet, ani kyselina citrónová. Nepříjemný zápach se navíc může přenášet do vody, ovlivňovat její chuť a tím i požitek z kávy nebo čaje. V obchodě nepoznáte, jestli plastová konvice bude, nebo nebude zapáchat, ale u námi otestovaných konvic si tím můžete být jisti. Každou jsme totiž nechali prověřit citlivými smysly zkušených ochutnávačů, a proto víme, že zatímco některé jsou zápachu prosté, jiné raději kupovat nedoporučujeme, citlivým jedincům obzvlášť.

Databáze testovaných výrobků

Rychlovarné konvice (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2022


Přihlásit