Jak vybrat rychlovarnou konvici

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2016 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 30.10.2013   

Rychlovarné konvice jsou rychlé a efektivní – vodu na kávu nebo čaj uvaříte pohodlně během chvíle a s nízkou spotřebou. Platí to alespoň pro kvalitní výrobky. Ty by se neměly na povrchu zahřívat tak, aby uživatele popálily při dotyku. Jak vybírat mezi rychlovarnými konvicemi nejrůznějších typů?

Vybírat rychlovarnou konvici na základě jejího příkonu není dobrá volba. Náš test ukázal, že dva modely se stejným příkonem nemusejí být stejně rychlé – rozdíl v době, za kterou uvařily vodu, činil 45 sekund.

Konvice mají mnohdy tendenci vodu zbytečně převařovat, čímž samozřejmě roste i spotřeba. Ty nejkvalitnější dokážou ukončit program necelou vteřinu po uvaření vody, ty nejhorší pak pokračují v chodu i dalších 20 vteřin či více.

 

Objem a velikost

Velikost a objem konvice by měly odpovídat vašim potřebám a možnostem. Větší objem samozřejmě využijí domácnosti s více členy, důležité je sledovat i minimální možné naplnění – potřebujete-li konvici jen pro sebe, je zbytečné připravovat vždy alespoň půl litru vody. Ve hře je také umístění konvice v kuchyni, poloha zástrčky nebo délka kabelu. Vybírejte i na základně velikosti dřezu - jestliže máte menší, těžko budete vodou plnit větší konvice. Není také vhodné postavit konvici vedle sporáku, umyvadla nebo na mikrovlnnou troubu.

Na trhu jsou nejčastěji konvice o objemu od 0,5 do 3 litrů. Pro dvoučlennou domácnost je nejvýhodnější volbou konvice s objemem 1,2 litru, případně 1,7 l, se kterou můžete počítat i v případě návštěv. Neměla by chybět ryska ukazující odpovídající objem.

 

Spirála

Rychlovarné konvice jsou zpravidla vybaveny dvěma druhy točných spirál, které ohřívají vodu. Nezakrytá spirála typická spíše pro starší modely s sebou nese řadu výhod, jako je třeba rychlost ohřevu, ale i nevýhod, jako je pevně daná minimální hladina vody. Další nevýhodou je údržba, neboť u nezakrytých spirál je vyšší riziko usazování vodního kamene. Skrytá spirála problém usazování vodního kamene omezuje a ve většině případů není nutná ani minimální hladina vody a vaříme tak vodu, kterou skutečně využijeme. Ohřev vody je však zpravidla pomalejší.

 

Obsluha a bezpečnost

Kvalitní konvice by měla během svého provozu upozorňovat na svoji činnost i jiným způsobem než hlučností, například svítící diodou a upozorněním na ukončení chodu důrazným přepnutím spínače nebo jiným zvukovým signálem.

Jestliže je přístroj vybaven dalšími funkcemi, jejich ovládání má být srozumitelné běžnému uživateli. Manipulace s konvicí má být snadná a bezpečná, konec konců operujeme s elektrickým přístrojem, který ohřívá vodu na teplotu 100 °C. Špatně tepelně odizolovaná zařízení tak mohou člověka popálit.

 

Rizika nebezpečných materiálů

Velmi častou otázkou při nákupu je, zda je zdravější vaření vody v plastových, nebo kovových rychlovarných konvicích. Lidé mají obavy z látek uvolňovaných do vody při ohřevu vody. Zpravidla by se měla konvice párkrát vyvařit, aby se zbavila případných nečistot a zamezilo se, aby voda měla chuť plastu. Veškeré aspekty případné škodlivosti jsou však monitorovány ještě před vypuštěním výrobku na trh.

Dle norem Evropského parlamentu podléhají tyto výrobky kritériím zdravotní nezávadnosti a ve srovnání s látkami, které přijímáme každý den ze vzduchu, jídla a okolí je celkové nebezpečí při používání rychlovarných konvic minimální. Pro zachování této normy by se proto měly veškeré spotřebiče nakupovat pouze u certifikovaných výrobců, jejichž produkty odpovídají evropským normám. Nákup zboží pochybných značek nelze doporučit.

Přihlásit