Jak vybrat pánský holicí strojek

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 15.12.2017

Putování za kvalitním oholením je údělem každého muže. Existuje nepřeberné množství holicích strojků, jejichž výrobci slibují dokonalé výsledky. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, podle čeho se rozhodovat a jak poznat ten nejlepší?

Spousta mužů dnes upřednostňuje holení na mokro pomocí žiletky. Vynikající výsledky i nízká pořizovací cena jsou samozřejmě velice výmluvným argumentem, ovšem z dlouhodobého hlediska náklady rostou. Elektrické holicí strojky mají vyšší pořizovací cenu, ale minimální náklady na další provoz. V zásadě existují dva základní typy lišící se holicím systémem.

Planžetový holicí strojek

Tento typ využívá prostý a přitom účinný princip. Rovná holící plocha je překryta planžetou se spoustou malých otvorů. Jednotlivé vousy těmito otvory projdou a následně jsou ustřiženy ze strany na stranu se pohybujícími břity.

Nejjednodušší modely mají pouze jednu planžetu, pokročilejší pak mohou mít i dvě až tři pohyblivé planžety, pro lepší kopírování tvarů obličeje. Všeobecně se má za to, že je tento systém účinnější zejména při holení kratších vousů, dobrých výsledků dosahuje především v oblasti brady a krku.

Frézkový holicí strojek

Tento systém je známý především svými charakteristickými hlavicemi zajišťujícími kopírování povrchu obličeje. Dnes je nejrozšířenější typ se třemi hlavicemi. Uvnitř každé z nich se nachází rotující břit, který se stará o holení.

Tyto strojky jsou efektivní především při použití na delší či vlnité typy vousů. Vede si dobře především při holení tváří a krku.

Těsní, nebo netěsní?

Planžetové i frézkové modely se dnes už dostávají na trh i ve vodotěsném provedení, a je tak možné holit se přímo ve sprše. Že se jedná o vodotěsný model, lze poznat podle značky tekoucího kohoutku nebo sprchy na obalu. V případě kohoutku je možné namočit hlavici, ale už ne tělo, u symbolu sprchy pak je možné namočit celé zařízení.

Ovšem jak ukázaly naše testy, ne každý takto označený výrobek je skutečně vodotěsný - do některých navzdory deklarované vodotěsnosti voda zatekla. Při koupi takovýchto strojků je tedy potřeba postupovat opatrně.

Bez podráždění

Během použití elektrických holicích strojků může hrozit podráždění pokožky a tahání vousů. Výsledkem jsou pak nepříjemné skvrny na tváři a na krku. Některé modely jsou proto vybaveny automatickým dávkovačem gelu, který proceduru usnadňuje a brání podráždění. Vodotěsné holicí strojky lze použít i v kombinaci s gelem nebo pěnou.

Čištění

Údržba je nedílnou součástí životnosti holicího strojku. Klasicky se využívá čistícího štětečku. Některé modely jsou však už dnes vybaveny samočistící funkcí (tzv. Clean&Charge), která po zapojení do stanice začne strojek nejen nabíjet, ale i čistit hlavice, případně lze u vodotěsných modelů omýt přímo pod tekoucí vodou.

Napájení

Elektrické holicí strojky jsou napájeny třemi způsoby:

Bateriové modely využívají běžné energetické články a hodí se do míst, kde nemáte možnost strojek zapojit do elektrické sítě. Jsou ideální na kempování, ovšem využití běžných článků je nepraktické a výhodnější je pořídit spíše nabíjecí baterie.

Akumulátorové modely využívají integrovaného akumulátoru, který je vždy vložen do nabíjecího modulu. Ideální na doma i na cesty. Doba nabíjení je relativně krátká a energie vystačí i na několik procedur.

Síťové napájení zpravidla zaručí nižší pořizovací cenu strojků, které jsou napájeny přímo ze sítě. Je však potřeba mít vždy po ruce zástrčku a v cizině myslet na to, že je třeba použít i speciální adaptér.

Databáze testovaných výrobků

Pánské holicí strojky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2017


Přihlásit